Jak wiadomo, w ciągu kilku ostatnich lat temat alergii wybuchł w mediach i zalał portale społecznościowe. Wiele się mówi o tym, że różne formy uczuleń i alergii dotykają coraz to większego procenta społeczeństwa. Atopia, alergie żywieniowe na gluten czy laktozę, pyłki i zwierzęta. No właśnie, a jak to jest ze zwierzętami? Okazuje się, że i one padają ofiarą alergii i w ich przypadku także liczba zachorowań z roku na rok rośnie. Dziś poruszymy temat uczuleń u zwierząt i skupimy się na tym, jak zadbać o swojego czworonoga, gdy ten wykazuje objawy alergii.

Objawy alergii u psów

smutny piesZacznijmy od samego rozpoznania alergii u naszego futrzaka. Najczęściej mamy do czynienia z alergiami skóry spowodowanymi nieodpowiednim żywieniem bądź ukąszeniami pchły i innych owadów. Zdiagnozowanie tego typu alergii nie jest trudne i wymaga od nas jedynie zwracania większej uwagi na naszego czworonoga. Naszą czujność powinny alarmować takie objawy jak świąd po jedzeniu, strupy, bąble pokrzywkowe na głowie i uszach, bądź często ignorowane wymioty i biegunka. W każdym z tych przypadków powinniśmy zwrócić uwagę czy dolegliwości nie nasilają się chwilę po posiłku. W ten sposób będziemy mieli pewność, co jest źródłem alergii.  Jeżeli mamy podejrzenie, że nasz pies jest alergikiem, to możemy wypróbować karmę dla psów alergików i sprawdzić czy podejrzane zachowania dalej będą miały miejsce.

Jaką karmę wybrać dla psów alergików?

W związku z nieustającym wzrostem przypadków alergii u zwierząt i ludzi, wzrasta także zapotrzebowanie na produkty hipoalergiczne. Nie inaczej jest w przypadku żywienia. Karma dla psów alergików to produkt, który z łatwością możemy znaleźć w ofercie popularnych producentów. Jeżeli nie jesteśmy przekonani co do tego, która karma będzie dla naszego pupila najlepsza, warto skonsultować się z weterynarzem. Istnieje możliwość przeprowadzenia testu na alergię, który potwierdzi uczulenie i pozwoli opracować odpowiednio zbilansowaną dietę dla naszego pupila. Zmiana karmy na karmę dla psów alergików z pewnością dobrze wpłynie na ogólny stan zdrowia naszego psa i pozwoli ograniczyć świąd i inne skórne podrażnienia.

Jak sobie radzić z alergią pokarmową u psa?

Przede wszystkim nie powinniśmy ani psom, ani żadnemu innemu zwierzęciu domowemu podawać jedzenia, które sami spożywamy. Tak zwane “ludzkie jedzenie” niesie ze sobą masę substancji i elementów, które szkodzą i obciążają wątrobę czworonoga. Tłuste i smażone potrawy to coś, czego psy powinny unikać, a jak pokazuje życie mało kto potrafi nie ulec proszącemu spojrzeniu psa podczas obiadu. Pamiętajmy w takich sytuacjach, że psie zachcianki nie powinny stać wyżej niż zdrowie i w efekcie dłuższe życie naszego pupila. Wspominaliśmy o karmie dla psów alergików pomimo tego, że produkt ten jest nieco droższy niż zwykła karma to warto zadbać o zdrowie naszych pupili i zrezygnować z podawania im "ludzkiego" jedzenia.