Po kilku sezonach królowania dość surowego stylu skandynawskiego, do wnętrz powraca romantyzm i kobiecość.

Wystrój wnętrz w romantycznym stylu to przede wszystkim łagodne, pastelowe kolory i kwieciste dekoracje. Pasują tu delikatne błękity, pudrowy róż, beże, przełamana biel. Zastosowane w odpowiednich zestawieniach i proporcjach wprowadzą klimat, o który nam właśnie chodzi. W nowoczesnym wydaniu dozwolone jest także szkło (również kolorowe), ciekawe połączenie różnych wzorów na granicy chaosu - z jednej strony poduszki w kwiaty, z drugiej mocne akcenty graficzne na ścianach. Romantyczne wnętrze może być ciekawe i z charakterem, wystarczy dobrze je przemyśleć i wzbogacić o kilka dodatków.

Wzorzyste tapety

W tworzeniu klimatu bardzo ważną rolę odgrywają ściany. W stylu romantycznym najlepiej sprawdzają się kwieciste tapety w delikatnych kolorach - kwiaty powinny być tylko lekko zaakcentowane, aby nie przytłoczyć pomieszczenia. Na jednej ze ścian może znaleźć się bardziej zdecydowana fototapeta, która będzie nowoczesnym, kontrastującym elementem.

Designerski akcent

Nowoczesne wnętrze również może nawiązywać do romantyzmu. Tutaj sprawdzą się kryształowe żyrandole, które mają ciekawą linię. Stojące w pokoju meble mogą pochodzić z różnych epok - stare przedmioty z odzysku dobrze prezentują się na tle nowoczesnych. Meble i dodatki z dawnych czasów bez problemu kupimy np. na targach staroci i jarmarkach. Może się okazać, że nowy wystrój wnętrza to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych.

Kwiaty

W naszym wnętrzu nie może zabraknąć kwiatów. Warto wprowadzić je nie tylko na tapety, ale także w formie uroczych dodatków. Mogą to być zasłony lub poduszki w kwiaty, abażur z roślinnym motywem, kwiecisty dywan itp. Przyjemny klimat wniosą również świeże kwiaty ułożone w eleganckich wazonach.

[caption id="attachment_728" align="aligncenter" width="250"]Poduszka-dekoracyjna-w-kwiaty Poduszka dekoracyjna w kwiaty[/caption]

Tkaniny

Bardzo istotne jest zastosowanie odpowiednich tkanin. Jeżeli chcemy uzyskać łagodny, nieco kobiecy klimat musimy wprowadzić tkaniny zwiewne, półprzezroczyste, lekkie, w pastelowych barwach. Jeżeli szukamy czegoś wzorzystego, niech będą to róże lub inne kwiaty, które harmonijnie wtopią się w otoczenie. Unikajmy agresywnych, kontrastujących wzorów geometrycznych, które zburzą wizualną lekkość wnętrza.

Patynowanie

Ciekawym zabiegiem może być celowe postarzenie niektórych mebli, np. szafki nocnej, komody, krzeseł lub stolika kawowego. Nie jest to typowe dla stylu, jednak takie meble mogą wprowadzić nieco nostalgii, która wiąże się nieodzownie z romantyzmem. Na krzesłach możemy położyć stare poduszki, które przywodzą na myśl babciny pokój.