Jakie zmiany zachodzą w literaturze dla dzieci i młodzieży

Czasy, w których książki dla dzieci i młodzieży były prawdziwym rarytasem, a wejście w ich posiadanie bywało okupione niemałym wysiłkiem przeszły już do historii. Dziś literatura dziecięca i młodzieżowa dostępna jest w każdej księgarni i bibliotece, a osoby, które chcą kupić książki dla młodzieży mają w czym wybierać.

Na szczególną uwagę zasługuje w ich kontekście to, że zarówno książki przeznaczone dla dzieci, jak i te, które zostały stworzone z myślą o starszych czytelnikach są bardzo różnorodne. Ich poziom niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia (jest to zarzut, który pada zwłaszcza pod adresem książki dla młodzieży), czytelnicy pozbawieni są już jednak konieczności zapoznawania się z moralistycznymi opowiastkami, które powstawały przed dwoma stuleciami.

Niektórzy obserwatorzy rynku księgarskiego obawiają się, że pewien spadek jakości, z którym mamy do czynienia wówczas, gdy w grę wchodzą książki dla dzieci i młodzieży może mieć wpływ na zaniedbania edukacyjne młodych ludzi, można jednak polemizować z tym, czy mamy powody do obaw. Wiele wskazuje przecież na to, że atrakcyjna książka zawsze się obroni i będzie przyciągała uwagę, a moda na powieści o aniołach i wampirach w końcu minie.

Przeczytaj również:
Dzieci mają zazwyczaj mnóstwo zabawek, które porozrzucane są po całym pokoju. Nawet w tak małej
Nagła śmierć łóżeczkowa jest zjawiskiem, o którym mówi się sporo. Rodzi także wiele kontrowersji, będąc
Technologiczne zaawansowanie świata jest coraz większe. Coraz trudniej za nim nadążyć, nowe technologie wchodzą na
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów