Skandynawski sposób projektowania wystroju wnętrz przebojem zdobył designerski świat i na dobre zadomowił się nie tylko w mieszkaniach wielu ludzi, ale nawet w przestrzeni publicznej. Na czym jednak polega ten styl? Oto kilka najważniejszych cech, które są charakterystyczne dla skandynawskiego wystroju wnętrz i czynią go jednym z najpopularniejszych obecnie stylów.

Brak wielkich dywanów

Zalegające od ściany do ściany dywany nigdy nie były popularne w skandynawskim stylu. Króluje w nim "goła", drewniana podłoga, gdzieniegdzie tylko zaakcentowana niewielkim dywanikiem albo zwierzęcą skórą czy futrem. Dzięki temu pomieszczenie jest mniej "zagracone" wizualnie, a delikatne akcenty designerskiego kunsztu, takie jak krzesło Kris, są o wiele łatwiejsze do wyłowienia.

Jasne i lekkie kolory

Ponieważ zimy są na północy tak długie i ciemne, skandynawskie wnętrza są zazwyczaj pomalowane na biało, aby zachować jasność przestrzeni. W przypadku, kiedy inne kolory są jednak używane, wybiera się zazwyczaj miękkie i dyskretne odcienie, dzięki czemu cała przestrzeń pozostaje spójna, jednolita i jasna. Zasada ta tyczy się również mebli.

Dominujące drewno

Czy to na podłodze, na ścianach, na kredensach czy nawet w zabawkach, w skandynawskim wzornictwie zdecydowanie króluje drewno. Nie mamy tutaj jednak na myśli dowolnego drewna. Zgodnie z dominującym jasnym stylem skandynawskiego designu, używa się jasnego drewna, takiego jak buk, jesion czy sosna. Tyczy się to zarówno samego pomieszczenia jak i ustawionych w nim mebli. Krzesło Kris w ciemnych kolorach lub wykonane z innego niż wspomniane powyżej drewna to dość rzadki widok.

Oszczędność w szczegółach

W skandynawskim designie nie stawia się na zawiłe, ozdobne wzornictwo. Pierwszeństwo ma prostota i elegancja, połączenie piękna z funkcjonalnością. Takie właśnie są krzesła Kris – nie pierwszy rzut oka bardzo proste, bardzo ładnie jednak komponują się z pozostałymi elementami wystroju wnętrz. Poza tym jest bardzo wygodne. krzesło kris"Więcej nie zawsze oznacza lepiej" – głosi słynne powiedzonko i skandynawski styl idealnie wpisuje się w tę prawdę. Skandynawskie domy i mieszkania tradycyjnie nie należały do bardzo przestrzennych, dlatego dbano w nich o to, by była jak najmniej zagracona. Dzisiaj oczywiście buduje się większe siedziby, jednak zamiłowanie do wolnych przestrzeni i minimalizmu w umeblowaniu pozostały charakterystyczne dla skandynawskiego stylu. W skandynawskiej sztuce wystroju wnętrz bardzo ważne jest maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Popularne jest też wykorzystywanie żywych roślin do ozdabiania wnętrz.