Nauka mycia zębów u dzieci

Rodzice często przyznają, że nauczenie dziecka odpowiedniej higieny jamy ustnej spędza im sen z powiek. Faktycznie może to być utrudnione, zwłaszcza jeśli dziecko nie do końca jest przekonane do wkładania szczoteczki do ust, a dodatkowo czuje na sobie nieprzyjemny przymus. Sprawdźmy, jak dobrze zacząć naukę mycia zębów u dzieci, aby móc ją uprzyjemnić.

Często rodzice zbyt późno albo zbyt przymusowo podchodzą do nauki mycia zębów u swoich dzieci, uważając to za coś koniecznego. Oczywiście nie mylą się w tym względzie, jednak trudno jest przekazać dziecku te same wartości, kiedy nie widzi ono w nich większego sensu. Na zrozumienie faktycznej potrzeby mycia zębów przyjdzie czas nieco później – na początek dobrze jest wyrobić po prostu potrzebny w codziennej higienie nawyk.

Od wczesnych miesięcy

Wiele dzieci obawia się wsadzenia szczoteczki do jamy ustnej. Często jest to lęk irracjonalny, zwłaszcza u dzieci starszych, które już nie biorą do ust zabawek. Z tego powodu dobrze jest przyzwyczajać dziecko do obecności szczoteczki już od pierwszych miesięcy życia. Zazwyczaj nie jest to trudne, bo na etapie niemowlęcym sporo problemów przynoszą bolesne dziąsła z rosnącymi zębami – właśnie wówczas można skojarzyć poczucie ulgi ze szczoteczką do zębów wyposażoną w gumowe, masujące wypustki. Dzięki temu dziecko chętniej sięgnie po własną szczoteczkę, którą możemy podarować mu już w wieku 2-3 lat, zależnie od jego indywidualnego tempa rozwoju.

szczoteczki do zębów dla dzieci

Naukę higieny jamy ustnej warto rozpocząć jak najszybciej i budować dobre nawyki!

Właściwa szczoteczka

Pierwsze szczoteczki powinny być elastyczne, jeśli chodzi o budowę, a dodatkowo miękkie – dzięki temu mamy mniejsze prawdopodobieństwo, że dziecko, nieprawidłowo czy zbyt szybko myjąc zęby, spowoduje bolesne uszkodzenia dziąseł. Miękkie włosie w szczoteczce często polecane jest również do zębów mlecznych, które mogą być np. ruchome podczas procesu wypadania, co przy zbyt sztywnym włosiu zwiększa dyskomfort dziecka. Szczoteczki elektryczne mogą być dobrym wyborem szczególnie w wieku przedszkolnym, kiedy dziecko posiada już wyrobiony nawyk mycia zębów oraz opanowało podstawową technikę – na pewno zwiększy dokładność.

Akcesoria dedykowane dzieciom

Mycie zębów powinno być zorientowane na dzieci. Co to oznacza? Wybierając szczoteczkę o odpowiedniej budowie warto zainwestować również w taką, która jest idealna wyglądem dla dziecka. Może być ona brokatowa albo np. zdobiona wizerunkiem ulubionego, bajkowego bohatera. To sprawi, że dziecko będzie myło zęby o wiele chętniej. Prócz szczoteczki dobrze jest dobrać także resztę akcesoriów, np. kubek na wodę do płukania ust czy niewielki ręcznik do wycierania twarzy. Taki zdobiony dla dzieci zestaw będzie zachęcał do higieny jamy ustnej nawet najbardziej uparte dziecko.

Rutyna – z zabawą

Drugim problemem po zwyczajnej niechęci do mycia zębów jest niechęć do długiego szczotkowania. Na początku warto oczywiście dostosować czas szczotkowania do dziecka, tak aby go specjalnie nie zniechęcać, z czasem jednak ważne jest wyrobienie nawyku odpowiednio długiego mycia zębów z zachowaniem właściwej techniki. Z pomocą przyjść mogą rozmaite piosenki i wierszyki na temat mycia zębów, a także nastawiany zabawny stoper, który wyznaczy dziecku czas mycia zębów.

Przeczytaj również:
Początek roku szkolnego łączy się z planowaniem szkolnej wyprawki. Warto poświęcić chwilę czasu, aby dokładnie
Fotelik samochodowych dla dziecka nie jest opcją, tylko wymogiem prawnym. Maluch nie może podróżować autem
Nie tylko zimą, ale także latem, należy zadbać o odpowiednie okrycie głowy naszego dziecka - oraz
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*