plane

Długie loty samolotem potrafią być uciążliwe. Jeżeli latasz sporadycznie, jesteś w stanie przecierpieć niewygody, by w końcu cieszyć się upragnionym urlopem. Gorzej, gdy częste loty wymusza na nas praca, przed którą nie ma ucieczki. Są jednak sposoby, aby poprawić komfort podróży.

W pierwszej kolejności trzeba zadbać o to, aby wybrać możliwie najwygodniejsze miejsce samolocie. Można to zrobić na etapie rezerwacji biletu on-line, lub na lotnisku, w trakcie odprawy. Jeżeli przewoźnik nie daje takiej możliwości, aby zająć siedzenie przed wejściem na pokład, pozostaje tylko stawić się na lotnisku wcześniej w myśl zasady „kto pierwszy, ten lepszy”.

Jeśli boisz się podniebnych lotów, wybierz miejsce przy skrzydle i najlepiej z dala od okna. Wszelkiego rodzaju turbulencje są najbardziej wyczuwalne w tylnej części samolotu. Przy skrzydle jest w prawdzie głośno, ale za to najspokojniej. Najmniej zawirowań jest rano i wieczorem, kiedy to temperatura powietrza jest niższa. Jeżeli czujesz się na siłach, aby w razie awarii pomagać załodze, a także znasz dobrze angielski, możesz ze spokojem zdecydować się na fotel w pobliżu wyjścia awaryjnego. Jest tam dużo więcej miejsca na nogi, przez co podróż jest bardziej komfortowa. Unikaj siedzeń w pobliżu toalety- to miejsce, w którym nie zaznasz spokoju.

Czasami jednak nie da się uniknąć pewnych niedogodności. Na pokładzie często jest gwar, słychać rozmowy, płaczą dzieci, niektóre nie dają się uspokoić. Zabieraj ze sobą zawsze zestaw słuchawkowy, lub zatyczki do uszu. To pomoże się wyciszyć i odciąć od denerwującego hałasu.

Jeżeli masz stosunkowo duży bagaż podręczny, wybierz miejsce z tyłu samolotu. Tam z reguły jest tez więcej miejsca na przechowanie swoich rzeczy osobistych. Z kolei unikaj tylu maszyny, jeżeli cierpisz na chorobę lokomocyjną. W takim wypadku zawsze siadaj z przodu. Dobrym pomysłem jest zarezerwowanie miejsca przy oknie- obserwowanie horyzontu skutecznie uspokaja błędnik, który jest odpowiedzialny za dolegliwości.