Technologiczne zaawansowanie świata jest coraz większe. Coraz trudniej za nim nadążyć, nowe technologie wchodzą na rynek z niespotykaną wcześniej szybkością. Często dorosłym ciężko się odnaleźć w świecie serwomechanizmów, czujników, modułów rozpoznawania głosu czy tęczówki oka. Czy można przygotować dziecko do wejścia w ten świat i w przystępny sposób pokazać mu, że inżynieria może być fajna?

Duńczycy zaczęli już dawno

Mowa oczywiście o klockach Lego. Pierwsze powstały w latach 30. XX w. i przez lata zdobywały coraz większy udział w rynku. Nie popełnię chyba dużego błędu, jeśli stwierdzę, że to najbardziej rozpoznawalne klocki na świecie. W 1977 r. wprowadzono serię Technical Set, która w 1984 r. zmieniła nazwę na znaną dzisiaj Technic. Są to najbardziej zaawansowane mechanicznie klocki, przeznaczone dla starszych dzieci (10 - 16 lat). Ich złożenie wymaga sporej cierpliwości, ale efekty są niesamowite. W 1998 r. przyszedł czas na kolejny krok - wprowadzenie elektroniki. Zestawy nazwano Lego Mindstorms.

Robotyka do zabawy

Lego Mindstorms to zestawy bazujące na serii Technic, ale rozszerzone o czujniki elektroniczne (dotyku, światła, kolorów), serwomechanizmy i programowalną jednostkę komputerową. Pozwalają tworzyć roboty, pojazdy i rozmaite układy automatyki. W skład dostępnego obecnie zestawu EV3 wchodzi:

  • jednostka centralna z procesorem ARM 9, portem USB, czytnikiem kart SD i 4
  • gniazdami silników
  • 3 interaktywne serwosilniki
  • pilot
  • ulepszony czujnik kolorów
  • czujnik dotykowy
  • czujnik podczerwieni
  • ponad 550 klocków Lego Technic

Z elementów zestawu można zbudować jeden z kilku robotów wg załączonych instrukcji, puścić wodze fantazji i zbudować swoją własną machinę lub skorzystać z wielu projektów udostępnionych w internecie. Możliwości są nieograniczone!

Zabawka dla dzieci i rodziców

Wydaje mi się, że klocki kupią rodzice (tatusiowie?) z myślą o wspólnej zabawie. To niezwykle rozwijająca zabawa, przybliży podstawy programowania małym pociechom, nauczy je logicznego myślenia i planowania. To bardzo ułatwi im start w późniejszy świat prawdziwego programowania. lego mindstormsPonadto wspólna zabawa z rodzicami pozwoli utrwalić więzi między dzieckiem i rodzicami i umożliwi wspólnie spędzić wiele godzin. Na koniec cena. Kwestia, która z trochę może powstrzymać nasz entuzjazm i chęć zakupu. Oficjalna cena Lego Mindstorms EV3 nie jest szczególnie niska, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że podobne kwoty wydajemy na tablet i smartfon lub inne drogie zabawki dla naszej pociechy, służące głównie rozrywce, cena już tak bardzo nie przeraża.   Zestawy Lego Mindstorms znajdziesz tutaj: https://neorobot.pl/pl/lego-mindstorms-ev3.