Wśród wielu zabawek, które dziś znajdziemy na rynku dedykowanych dzieciom, tylko niewiele faktycznie przydaje się, jeśli chodzi o rozwój malucha oraz pobudzanie jego zdolności czy stymulowanie do zyskiwania konkretnych umiejętności. Na dobrą sprawę problematyczne jest przede wszystkim takie dobranie wszystkich akcesoriów, aby spełniały oczekiwania rodziców i przydawały się dziecku.

Dla wielu rodziców, co ciekawe, zabawki edukacyjne są niejako obdzieraniem dzieci z ich beztroskiego dzieciństwa, co wynika przede wszystkim z faktu, że mogą kojarzyć się z nauką. Tymczasem jest to skojarzenie zbyt daleko idące, bo wiele z nich jest świetnym rozwiązaniem przy maluchu, który chce zająć się czymś ciekawym. Choć mają funkcję edukacyjną, nadal jednak zabawki pozostają zabawkami.

zabawki edukacyjneNauka i zabawa w jednym

Bardzo istotne jest dla dzieci, zwłaszcza młodszych, uczenie się poprzez zabawkę. Dziecko w pewnym wieku większość swojego czasu spędza właśnie na zabawie, co jest zupełnie naturalne – w ten sposób poznaje świat. Poniekąd więc wszystkie zabawki to zabawki edukacyjne, poczynając od zwykłych klocków, aż po kolorowe szmatki połączone w jeden węzeł. Każda z tych rzeczy daje dziecku możliwość nauczenia się czegoś nowego – np. tego, że są różne kolory; rolą rodzica jest wspieranie tego rozwoju oraz kształtowanie go tak, aby był dla dziecka korzystny. Nie można przesadzać z bodźcami, bo muszą być one dostosowane do tego, co w naturalny sposób jest w stanie przyswoić mózg dziecka w danym wieku.

Zdrowy, zbilansowany rozwój

Przede wszystkim zabawki edukacyjne dobrane adekwatnie do wieku dziecka są w stanie stymulować jego rozwój na wiele sposobów. Przykładowo, dla niemowląt maty edukacyjne są często motywacją do nauki skupiania wzroku oraz chwytania, ale również obracania się na brzuszek i z powrotem. Wraz z rozwojem naturalnych umiejętności i siły mięśni dziecko jest stymulowane do raczkowania, dlatego też zabawki edukacyjne mogą wspierać rozwój właściwie w sposób naturalny, bez odczuwania jakiegokolwiek przymusu czy praktyk zagrażających zdrowiu dziecka, jak np. sadzanie dziecka opartego na poduszkach, aby nauczyć go tej pozycji.

Nawiązywanie więzi

Prócz tego, że istnieją klasyczne zabawki edukacyjne służące maluchowi głównie do własnego zajęcia się w wolnym czasie, to możemy wyróżnić również rozmaite gry, również dla starszych dzieci. Ich zadanie jest bardziej zróżnicowane, bo zachęcają one m.in. do nawiązywania kontaktów z otoczeniem, pertraktacji, ale również konkurowania czy zdrowego współzawodnictwa. Nauczenie dziecka przegrywania i zwyciężania w dobrym stylu jest równie istotne, jak rozwój pozostałych umiejętności.