Zdrowe odżywianie zazwyczaj kojarzy się z monotonną dietą, bogatą w mało lubiane, jałowe w smaku warzywa. Jednak nic bardziej mylnego - podstawą zdrowego żywienia jest mnogość pełnowartościowych pokarmów, bogatych we wszystkie potrzebne składniki odżywcze: węglowodany, tłuszcze, białka, błonnik oraz witaminy i minerały. Wybierając wartościowe produkty, wcale nie trzeba rezygnować z ulubionych smakołyków, wystarczy zastosować bardziej odżywcze zamienniki np. mąkę razową zamiast białej i cieszyć się ulubionymi potrawami, jednocześnie mając pewność, że dostarcza się organizmowi wszystkiego, co najlepsze.

Świadomy wybór podstawą zdrowia

zdrowe słodycze

Chcąc zmienić wybory żywieniowe warto znać jedną podstawową zasadę - im krótszy skład, tym lepiej. Dotyczy to zwłaszcza produktów gotowych, do których często dodaje się zupełnie zbędne dodatki np. tłuszcze utwardzone, cukier pod wieloma postaciami, zagęstniki np. skrobia w śmietanie czy szkodliwe konserwanty i wzmacniacze smaku. Z kolei w słodyczach warto patrzeć właśnie na cukier i użyte tłuszcze np. w czekoladzie - prawdziwa powinna zawierać tylko tłuszcz kakaowy. Wyrobienie w sobie nawyku czytania etykiet na produktach z czasem ułatwi podejmowanie właściwych decyzji zakupowych. Jak w takim razie wybierać np. zdrowe słodycze? To wbrew pozorom bardzo proste - choć nawet z tymi zdrowymi nie warto przesadzać. Zdrowe słodycze powinny składać się np. z kakao, nieutwardzonych tłuszczów np. oleju kokosowego czy masła kakaowego, płatków owsianych, jaglanych, suszonych owoców, przecierów owocowych, orzechów, kremu (masła) orzechowego czy coraz bardziej znanych superfoods np. nasion chia, siemienia lnianego, nasion konopi czy chlorelli, można takie znaleźć tutaj https://foodsbyann.com/pol_m_Zdrowe-przekaski_Zdrowe-slodycze-233.html Dobrze jest, aby źródłem słodkiego smaku były: suszone owoce, ksylitol, erytrol, stewia, miód, syrop klonowy lub zwykły cukier, nie syrop glukozowo-fruktozowy. Dobrym przykładem gotowych zdrowych słodyczy są batony bakaliowe, bakaliowo-orzechowe, gorzka czekolada, musy owocowe, smoothie i koktajle (bez dodatku cukru).

Domowe sposoby na zdrowe przekąski

  Najlepszym i najbardziej oszczędnym sposobem na zdrowe słodycze jest z pewnością przygotowywanie ich samodzielnie. Jest to wbrew pozorom proste i przyjemne zajęcie - dodatkowo mamy pewność, że w naszych łakociach znajdują się same wartościowe składniki. W domowym zaciszu można przygotować takie zdrowe słodycze jak: batony bakaliowe np. na bazie suszonych daktyli i orzechów z dodatkiem kakao batony granola - pieczone batoniki zbożowe z płatków owsianych, miodu, bakalii i masła orzechowego budyń jaglany waniliowy lub czekoladowy - bogaty w błonnik i węglowodany zbożowe, przygotowany na gotowanej kaszy jaglanej, słodzony np. ksylitolem domowe smoothie batony-zamienniki popularnych sklepowych wersji np. typu bounty czy snickers. W przypadku samodzielnego robienia zdrowych słodyczy jedynie nasza wyobraźnia nas ogranicza. Na pewno tak przygotowane łakocie będą bardzo odżywczą przekąską czy deserem w ciągu dnia, w pracy, w szkole czy w podróży.