Żłobek prywatny czy publiczny?

Wysłanie dziecka do żłobka jest dla wielu rodziców trudnym doświadczeniem, zwłaszcza że mowa w takiej sytuacji o zupełnych maluchach. To sprawia, że jeszcze dokładniej wybierane są placówki, do których zapisuje się dzieci. Warto wiedzieć, jakie są różnice między żłobkami prywatnymi i publicznymi oraz jakie zalety i wady wiążą się z konkretnym wyborem.

Mity na temat tego, jakie warunki zapewniają zarówno żłobki państwowe, jak i prywatne, rosną w zastraszającym tempie. Co więcej, wielu rodziców w nie wierzy. Nie sposób jednak zaprzeczyć faktowi, że w wielu mitach jest ziarenko prawdy, dlatego rodzic powinien nie tylko wybierać między placówką prywatną i państwową, ale też uważnie przyjrzeć się wybranym żłobkom.

żłobek poznańJakość i czas opieki

W przypadku żłobków państwowych mowa zwykle o placówkach, w których grupy są bardzo liczne, a przy nich jest tylko kilka opiekunek – często nawet dwie na kilkanaście dzieci. W przypadku dzieci tak małych jest to często liczba niewystarczająca, zwłaszcza w porach jedzenia czy spania, gdy maluch bardziej wymaga uwagi dorosłego, który akurat się nim zajmuje. W przypadku żłobków prywatnych grupy nie tylko często są nawet dwa razy mniejsze, ale również zdarza się, że na dwoje czy troje dzieci przypada jedna opiekunka, która może dowolnie i według potrzeb rozdysponować swój czas tak jak dzieci tego potrzebują. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na ten aspekt, ale również wykształcenie opiekunek. W tym celu, zwłaszcza w placówce prywatnej, warto zapytać o dotychczasowe wykształcenie oraz doświadczenie pań pracujących z grupą, a także dowiedzieć się od rodziców, którzy wysyłali dziecko do placówki, jakie są ich wrażenia.

Jedzenie, jakość zajęć

Istnieją pewne standardy dotyczące żywienia dzieci, które jednak – w porównaniu do standardów świadomych rodziców – często pozostają na dość niskim poziomie. W żłobku prywatnym bardziej można liczyć zarówno na dostosowanie posiłków do dziecka, jak również pewne zdrowe zasady żywienia, np. brak cukru, przyprawianie potraw ziołami, a nie gotowymi mieszankami i solą czy brak przetworzonych pokarmów w ramach przekąsek. Każdy żłobek z kolei na obowiązek dostosować się do zaświadczeń lekarskich m.in. o alergiach, które dotykają dziecko; wówczas maluch powinien mieć przystosowany swój jadłospis. Każdy żłobek ma również obowiązek podawać np. mleko matki w alternatywie dla mleka modyfikowanego, jeśli matka je dostarczy. Pewne zajęcia – gimnastyka czy rytmika – są podstawą w obu placówkach. W żłobkach prywatnych można liczyć na dodatkowe zajęcia np. z języków czy kierunków, którymi dziecko szczególnie się zainteresowało.

Najlepszą opiekę dla Twojego dziecka zapewni żłobek https://www.ogrodymontessori.pl/zlobek-i-przedszkole-golecin/.

Przeczytaj również:
Jazda na motocyklu to wspaniała przygoda i pasja, dzięki której można poznać wielu wspaniałych ludzi,
Fascynacja wsią zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Uwagę maluchów przyciągają zwierzęta gospodarskie oraz charakterystyczne
Wybierając sprzęt do swojego przydomowego warsztatu, często kierujemy się głównie atrakcyjną ceną ze względu na
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*