Każda osoba uprawiająca jogging wie, że najważniejszym elementem stroju biegacza są buty. Odpowiednie obuwie powinno być dostosowane nie tylko do stopy, ale i podłoża, po którym biegamy. Producenci oferują buty sportowe do biegania w hali, po bieżni, asfalcie, nierównym terenie.

Tu o właściwym wyborze decyduje odpowiednia podeszwa- twarda lub bardziej sprężysta, gładka lub z rowkami. Niezależnie od podeszwy, wszystkie profesjonalne buty łączy kilka elementów. Buty do biegania męskie mają wzmocnioną piętę. Taka ochrona jest nieodzowna, ponieważ jogging w innych butach bardzo często kończy się bolesną kontuzją, nawet zerwaniem ścięgna Achillesa.

Zwłaszcza początkujący mają ten problem, biegając w nieprzystosowanych do tego butach, np. wysłużonych trampkach. Świadomi amatorzy joggingu wiedzą, że bez wzmocnionej pięty nie ma nawet co zaczynać treningu. Na fachowa poradę możemy liczyć w wyspecjalizowanych sklepach sportowych. Natomiast w wielu sklepach internetowych takich jak np. butomania.pl, możemy bez problemu zwrócić zamówione buty jeśli okaże się, że jednak wybrany model nie leży nam dobrze. Innym elementem wspólnym dla wszystkich butów do biegania jest lekkość materiału, z którego są wykonane (zwłaszcza w okolicach palców), co pozwala na to, by stopa oddychała.

Co zatem, poza podeszwą, dzieli obuwie do joggingu? W zależności od sposobu stawiania stopy, wyróżnia się buty neutralne oraz dla osób z pronacją lub supinacją (stawiających stopę do wewnątrz lub na zewnątrz). Reszta pozostaje kwestią gustu i upodobań. Fason obuwia, kolor sznurówek i ozdób wydaje się być sprawą osobistych preferencji. Trudno w tym miejscu o fachowe porady.