Wybór odpowiedniego oświetlenia do wnętrza powinien wynikać z kilku rzeczy: estetyki, naszego gustu czy planu wykończenia. Przede wszystkim jednak trzeba brać pod uwagę kwestie praktyczne, które przeważają w tym względzie i pozwalają wybierać takie oświetlenie, które jest najlepsze do danego wnętrza. Oświetlenie dzieli się na dwa rodzaje: dekoracyjne oraz zadaniowe. To drugie to oświetlenie sufitowe, które znajduje się w każdym mieszkaniu; jego zadaniem jest oświetlenie całego pomieszczenia naraz. Dobrze jest rozsądnie zdecydować, czy do danego wnętrza lepiej nadadzą się tanie plafony sufitowe, czy może raczej żyrandole albo oświetlenie punktowe.

Wysokie wnętrze

W przypadku wysokiego wnętrza bez problemu możemy zainwestować w żyrandol, zwłaszcza jeśli pomieszczenie nie jest specjalnie duże i ma regularny kształt. Tego typu podwieszenie będzie wyglądało dobrze, jeśli zostanie dobrane odpowiednio do charakteru wnętrza. Można w jego przypadku zdecydować się np. na dodatkowe lampy nad stołem.

Niskie wnętrze

Niskie wnętrze to doskonałe miejsce na tanie plafony sufitowe. Będą one praktycznie niewidoczne, a jednocześnie nie zmniejszą powierzchni mieszkania, jeśli wybierzemy takie, które będą pasowały do koloru sufitu. Jako dodatek warto wybrać również kinkiety utrzymane w podobnym charakterze, które będą uzupełniały tanie plafony sufitowe pod względem dekoracyjnym, a zapalone – podniosą optycznie sufit. Ciekawe i jednocześnie tanie plafony znajdziesz np. w Ikei czy na stronie http://elampy-oswietlenie.pl/oferta/tanie-plafony-sufitowe/offset/

Duża powierzchnia

Jeśli wnętrze ma sporą powierzchnię, najlepiej będzie wybrać oświetlenie punktowe. Będzie one doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza w opcji podziału strefowego – wówczas zyskamy możliwość zapalenia świateł tylko w jednej części pomieszczenia. To sprawdzi się przy wnętrzach o nieregularnym kształcie, np. z wnęką.