W przemyśle stosuje się różne rozwiązania komputerowe. Znajdują one zastosowanie zarówno w różnego rodzaju fabrykach jak i mniejszych firmach. Jednak czym różnią się komputery używane w przemyśle od standardowych rozwiązań dostępnych na rynku? Jeśli chodzi o funkcjonalność to zarówno standardowe komputery biurowe jak i przemysłowe mają podobną funkcjonalność, jednak najważniejszą różnicą pomiędzy tymi komputerami jest wytrzymałość komponentów zastosowanych w obydwóch rozwiązaniach. W przypadku trudnych środowisk jakimi niewątpliwie są fabryki warto stosować rozwiązania z najwyższej półki.

Fabryka

komputery przemysłowe

W fabrykach zwykle stosuje się komputery przemysłowe działające jako panele operatorskie do różnego rodzaju sprzętu, nadzorowania procesów produkcji czy też przetwarzania i analizy danych. Każdorazowa awaria to bardzo duży problem i właśnie dlatego też w takich miejscach powinny być stosowane komputery wykonane z najlepszych części i odporne na trudne środowisko, w którym przyjdzie im pracować.

Na co muszą być odporne komputery stosowane w fabrykach?

Wszystko zależy od konkretnej fabryki, jednak w ogólnym rozrachunku komputery przemysłowe powinny być odporne na wiele różnych czynników, które mogą im zaszkodzić. - zapylenie - jednym z największych wrogów każdej elektroniki jest pył i kurz. Jego znaczne zgromadzenie powoduje zwiększoną awaryjność ze względu na przegrzewanie się. Komputery przemysłowe mają dodatkowe uszczelki oraz chłodzenie pasywne, które wyklucza konieczność stosowania wiatraków wciągających kurz. Dodatkowo w komputerach tego rodzaju stosuje się dodatkowe technologie zwalniające procesor i powodujące jego mniejsze grzanie się. - drgania i wstrząsy - jest to kolejny problem, który ma największy wpływ na dyski twarde, jednak to nie jedyne elementy, które mogą ucierpieć od tego rodzaju problemów. Wibracje mogą powodować także odkręcanie się śrub, pękanie lutów czy też całych płyt drukowanych. Komputery przemysłowe powinny być także wyposażone w dyski IGSSD, które zapewniają odporność na wstrząsy.- zalanie - niestety jest to kolejna kwestia, która może łatwo zniszczyć komputery przemysłowe. W większości przypadków warunki na halach produkcyjnych powodują możliwość łatwego zalania, zachlapania komputerów wodą, olejem czy też różnymi płynami. Komputery stosowane w przemyśle powinny być odporne nawet na wodę pod dużym ciśnieniem. Innymi problemami, którym muszą sprostać komputery działające w przemyśle są zakłócenia elektromagnetyczne, uszkodzenia mechaniczne czy też inne przypadki, które mogą zdarzyć się na produkcji. Zawsze warto inwestować w rozwiązania wysokiej jakości, aby później nie żałować.