Z pewnością każdy z nas jest świadomy, że zabawy dla dzieci nie tylko pełnią funkcję rozrywkową, ale również przy ich udziale możliwe okazuje się zapoznanie smyka z otaczającą rzeczywistością. Na szczególną uwagę zasługują zabawki sensoryczne, które nie tylko służą przytulaniu i zabawie, ale w ogromnej mierze rozwijają zmysł słuchu, dotyku, i wzroku. Zachęcają do kreatywnej zabawy, pozytywnie wpływając na rozwój aktywności ruchowej.

Zabawka sensoryczna i jej zalety

Wiele można byłoby wyróżnić walorów przemawiających za użytkowaniem tego typu akcesoriów, jednak do najważniejszych z nich można zaliczyć możliwość ruchowej stymulacji malucha. Dzieje się tak za sprawą dowolnego manipulowania przedmiotem poprzez skręcanie, zawijanie, podnoszenie, ciągnięcie czy rzucanie. Zabawki sensoryczne doskonale wpływają na rozwój wzroku. Wszystko za sprawą intensywnej kolorystyki, która pozytywnie wpływa na rozwój zdolności widzenia, zaś obecność różnego rodzaju kuleczek i ziarenek pobudza jego słuch. To jednak nie koniec ich dobroczynnych właściwości. Wskazać także należy naukę kreatywności, gdyż zabawki sensoryczne mogą być używane na rozmaite sposoby. I to w zasadzie wyobraźnia smyka jest kluczowym czynnikiem określającym sposób wykorzystania. Zabawki sensoryczne są projektowane w taki sposób, aby oddziaływać na zmysły każdego dziecka, zapoznając go z zasadami, jakie panują w otaczającym świecie. A wszystko to poprzez zabawę, która jak wiadomo, jest najlepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu z najmłodszymi.

Jak działają?

Zabawki sensoryczne to świetny sposób na poszerzenie świadomości naszego dziecka, a zdobyte w ten sposób umiejętności w ogromnej mierze zaprocentują w dorosłym życiu. Nie od dziś bowiem wiadomo, że prawidłowy rozwój zmysłów jest podstawowym fundamentem wszystkich sfer. Dlatego od najmłodszych lat należy zwracać szczególną uwagę na rozwój ruchowy dziecka, jego reakcje na bodźce płynące z otaczającego świata, mowę, poziom zapamiętywania i koncentracji oraz aktywność fizyczną.