Żłobek prywatny czy publiczny?

Wysłanie dziecka do żłobka jest dla wielu rodziców trudnym doświadczeniem, zwłaszcza że mowa w takiej sytuacji o zupełnych maluchach. To sprawia, że jeszcze dokładniej wybierane są placówki, do których zapisuje się dzieci. Warto wiedzieć, jakie są różnice między żłobkami prywatnymi i publicznymi oraz jakie zalety i wady wiążą się z konkretnym wyborem. Mity na temat tego, jakie warunki zapewniają zarówno żłobki państwowe, jak i prywatne, rosną w zastraszającym tempie. Co więcej, wielu rodziców w nie wierzy. Nie sposób jednak zaprzeczyć faktowi, że w wielu mitach jest ziarenko prawdy, dlatego rodzic powinien nie tylko wybierać między placówką prywatną i państwową, ale też uważnie przyjrzeć się wybranym żłobkom.

żłobek poznańJakość i czas opieki

W przypadku żłobków państwowych mowa zwykle o placówkach, w których grupy są bardzo liczne, a przy nich jest tylko kilka opiekunek – często nawet dwie na kilkanaście dzieci. W przypadku dzieci tak małych jest to często liczba niewystarczająca, zwłaszcza w porach jedzenia czy spania, gdy maluch bardziej wymaga uwagi dorosłego, który akurat się nim zajmuje. W przypadku żłobków prywatnych grupy nie tylko często są nawet dwa razy mniejsze, ale również zdarza się, że na dwoje czy troje dzieci przypada jedna opiekunka, która może dowolnie i według potrzeb rozdysponować swój czas tak jak dzieci tego potrzebują. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na ten aspekt, ale również wykształcenie opiekunek. W tym celu, zwłaszcza w placówce prywatnej, warto zapytać o dotychczasowe wykształcenie oraz doświadczenie pań pracujących z grupą, a także dowiedzieć się od rodziców, którzy wysyłali dziecko do placówki, jakie są ich wrażenia.

Jedzenie, jakość zajęć

Istnieją pewne standardy dotyczące żywienia dzieci, które jednak – w porównaniu do standardów świadomych rodziców – często pozostają na dość niskim poziomie. W żłobku prywatnym bardziej można liczyć zarówno na dostosowanie posiłków do dziecka, jak również pewne zdrowe zasady żywienia, np. brak cukru, przyprawianie potraw ziołami, a nie gotowymi mieszankami i solą czy brak przetworzonych pokarmów w ramach przekąsek. Każdy żłobek z kolei na obowiązek dostosować się do zaświadczeń lekarskich m.in. o alergiach, które dotykają dziecko; wówczas maluch powinien mieć przystosowany swój jadłospis. Każdy żłobek ma również obowiązek podawać np. mleko matki w alternatywie dla mleka modyfikowanego, jeśli matka je dostarczy. Pewne zajęcia – gimnastyka czy rytmika – są podstawą w obu placówkach. W żłobkach prywatnych można liczyć na dodatkowe zajęcia np. z języków czy kierunków, którymi dziecko szczególnie się zainteresowało. Najlepszą opiekę dla Twojego dziecka zapewni żłobek https://www.ogrodymontessori.pl/zlobek-i-przedszkole-golecin/.