badanie PTPrzemysł obfituje w różnorodne nazewnictwo oraz technologie, które wypada znać. Jedną z takich mało znanych, jest badanie penetracyjne, inaczej badanie PT. W dzisiejszym wpisie odpowiemy sobie na pytanie czym ono jest i w jakim celu się go stosuje.

Badanie PT ma zastosowanie między innymi w badaniu ciągłości spawalniczej, a także do różnego rodzaju odkuwek, odlewek, innych materiałów stalowych czy plastycznych. Banie penetracyjne wykonuje się tuż po badaniu wizualnym, które określa stan powierzchni (spawanej lub innej). Badanie wykonuje się po uprzednim oczyszczeniu i przygotowaniu powierzchni. Kiedy ta jest już oczyszczona, stosuje się nanoszenie penetranta oraz usuwanie jego nadmiaru. Kiedy nadmiar jest usunięty, nanosimy wywoływacz, następnie kontrolujemy zakres pomiaru, a później go rejestrujemy. Kiedy pomiar został zarejestrowany, wykonuje się końcowe czyszczenie badanej powierzchni.

Może się wydawać, że badanie PT jest bardzo skomplikowane, ale dla wykwalifikowanego specjalisty jest to bułka z masłem, wszystkie czynności wykonywane są niemalże automatycznie i trwają kilka chwil. Natomiast wynik takiego badania jest bardzo wiarygodny i może posłużyć do celów oceny i analizy spawania czy wykonania materiału.