Dieta dla sportowca – co musi zawierać dieta dla osób uprawiających sport?

Osoby, które na co dzień zajmują się zawodowo, ale i również rekreacyjnie uprawianiem różnego typu sportu doskonale wiedzą, że dieta musi być ściśle dopasowana do potrzeb ćwiczącego. Same komponowanie posiłków nie należy do najszybszych oraz najprostszych, zwłaszcza, że wymaga to systematyczności. Oprócz tego dieta musi zawierać określony stosunek makroskładników, aby sportowiec mógł sobie dostarczyć odpowiednią energię do ćwiczeń, jak i składniki, które będą sprzyjać regeneracji mięśni w czasie odpoczynku. W dzisiejszym artykule znajdziecie najważniejsze elementy, które powinny znaleźć się w jadłospisie każdego sportowca.

Dieta dopasowana do rodzaju aktywności

Jadłospis osoby nadprzeciętnie aktywnej powinien być skomponowany przede wszystkim pod względem intensywności oraz rodzaju treningu, który wykonuje. Z tego względu ustalenie kaloryczności to jeden z ważniejszych aspektów, o którym muszą pamiętać sportowcy. Jest to konieczne, aby osoba ćwicząca dostarczała odpowiedniej ilości energii, którą wykorzysta nie tylko podczas treningów, ale i również w ciągu całego dnia. Całodzienna kaloryczność posiłków zatem powinna być inna w dni treningowe oraz nie treningowe.

Zdrowe produkty oraz odpowiednie nawodnienie

Racjonalne oraz zdrowe odżywanie powinno być ważne nie tylko dla sportowców, ale i również dla każdego z nas. Bardzo ważne jest przygotowywanie posiłków z wartościowych składników, które dostarczą dzienną dawkę witamin oraz minerałów. Prócz zdrowych posiłków powinno pamiętać się również o odpowiednim nawodnieniu. Osoby wykonujące systematyczne treningi muszą dostarczać znacznie więcej płynów niż osoby mniej aktywne, inaczej może to skutkować odwodnieniem organizmu.

Odpowiedni rodzaj makroskładników przed i po treningu

Aby organizm mógł szybko pozyskać energię z pożywienia, około 1,5 godziny przed treningiem należy zadbać o posiłki złożone głównie z węglowodanów prostych. Warto zaznaczyć, że wielkość pożywienia przed zbliżającym się treningiem nie powinna być zbyt duża. Natomiast w przypadku, gdy sportowiec wykonał określoną aktywność głównym składnikiem dań powinno być białko oraz węglowodany.

Dieta pudełkowa – ułatwienie dla osób żyjących aktywnie

Zdrowy catering

to z pewnością duże ułatwienie dla sportowców, którzy oprócz sporej aktywności w ciągu dnia posiadają również inne obwiązki do wypełnienia. Skorzystanie z diety pudełkowej zaoszczędza nie tylko czas, ale i dzięki niej nie musimy głowić się nad pomysłem przygotowania posiłku. Zdrowy catering jest przygotowywany pod czujnym okiem dietetyka, który bierze pod uwagę rodzaj aktywności, intensywność oraz liczbę jednostek treningowych w ciągu tygodnia.