Dlaczego warto znać język chiński?

Prywatne szkoły językowe już od kilku lat zachęcają do nauki języków nie cieszących się dotąd dużą popularnością wśród słuchaczy. Dobrym przykładem jest język mandaryński, którym posługuje się większość mieszkańców Państwa Środka. Dlaczego warto zapoznać się z ofertą kursów chińskiego i nauczyć się tego języka?

Pomoc w interesach

W związku z tym, że azjatyckie firmy szukają nowych rynków zbytu, zawierają coraz więcej umów handlowych z państwami Europy Środkowej. Menadżerowie chińskich koncernów szukają odpowiedzialnych partnerów biznesowych, z którymi mogliby prowadzić interesy i pomnażać swoje zyski. Oferta współpracy sporządzona w ich rodzimym języku może być dla nich przyjemną niespodzianką i sprawić, że zdecydują się na podpisanie kontraktu z firmą, której pracownicy uczęszczali na kursy chińskiego biznesowego.

Pomoc w podróżach

Pasjonaci dalekich podróży wychodzą z założenia, że w komunikacji z przedstawicielami innych narodów najlepiej sprawdza się znajomość języków angielskiego i hiszpańskiego. To z pewnością prawda, jednak jeśli kogoś fascynuje kultura Dalekiego Wschodu, a zwłaszcza Państwa Środka, na kursach chińskiego powinien nauczyć się języka, którym posługuje się już 20% ludności całego świata. Język angielski znany jest jedynie wykształconym mieszkańcom wielkich, chińskich miast – Pekinu, Szanghaju czy Hongkongu – zaś osoby mieszkające w mniejszych prowincjach prawie wcale się w nim nie komunikują. A przecież to oni najlepiej znają ciekawe miejsca w najbliższej okolicy. Chętnie je wskażą, jeśli podróżnik zapyta o lokalne atrakcje w ich ojczystym języku.

Pomoc w pracy nad sobą

W internecie można znaleźć wiele kursów do nauki chińskiego, np: http://akademiachinskiego.com.pl/kursy-jezyka-chinskiego-wroclaw/. Nic w tym dziwnego. Kursy chińskiego stwarzają okazję nie tylko do poznania tego trudnego języka, ale także motywują do systematycznego wysiłku. Regularna praca nad przyswajaniem znaczenia poszczególnych wyrazów oraz poznawanie kolejnych znaków i ich zapamiętywanie są doskonałym ćwiczeniem dla umysłu. Jest to trudne zadanie, ale sprostanie mu jest źródłem ogromnej satysfakcji.30 Państwo Środka niewątpliwie jest gospodarczą potęgą, z roku na rok rozszerzając swoje wpływy. Coraz częściej staje się także celem podróży Europejczyków, w tym Polaków, zafascynowanych odmienną kulturą, kuchnią i architekturą. Dlatego nie warto lekceważyć roli, jaką Chiny pełnią w świecie, i uczęszczając na kursy chińskiego poznać choćby podstawy tego języka.