Nakręcenie filmu lub amatorskiego nagrania z powietrza? Do tej pory bez specjalnej załogi lub bez ryzyka można było zapomnieć o ujęciach z góry. Jednak na rynku pojawiły się drony - bezzałogowe statki latające, którymi można sterować z lądu.

dronyW wersji amatorskiej przypominają małe helikoptery, które dość zwinnie poruszają się w powietrzu. Niech to jednak nas nie zwiedzie - dron to nie zabawka. To najwyższej jakości konstrukcja latająca, do której można doczepić kamerę. Wszystko po to, aby tworzyć niesamowite filmy z ujęć, o jakich do tej pory mogliśmy tylko pomarzyć.

Od pewnego czasu drony sprawdzają się jako pomysły na prezent dla wszystkich tych, którzy zajmują się filmem i amatorskim kamerowaniem. Obsługa tej maszyny nie jest wcale trudna - posiadamy pilota, który służy do komunikacji z dronem. Oczywiście należy poćwiczyć, gdyż obsługa maszyny bez żadnej praktyki może okazać się zgubna. Latanie dronem można porównać do pilotowania zabawkowych samolotów. Niestety, do zabawek nie da się przymocować kamery - do dronów nawet trzeba. Jeżeli chodzi o cenę, drony nie są tak drogie, jak mogłoby się wydawać.

Wszystko zależy od rozmiarów bezzałogowej jednostki latającej oraz od jej możliwości. Drony najwyższej jakości mogą sięgać kwot kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mniejsze wersje, przeznaczone na rynek konsumencki to koszt kilkaset złotych. Tyle radości i możliwości w takiej małej konstrukcji - twórcy dronów doskonale wiedzieli, że tworzą przyszłość, która będzie nie tylko zjawiskowa, ale także funkcjonalna i wykorzystywana na wielu płaszczyznach.