Od wyboru namiotu, jego wielkości i typu, w największym stopniu zależeć będzie nasz komfort wypoczynku na łonie natury. Gdy wybierzemy nieodpowiedni namiot, podczas noclegu może być nam zbyt ciasno, za zimno lub za gorąco. Dodatkowe problemy mogą pojawić się przy transporcie namiotu i jego rozkładaniu. Namioty turystyczne o ciężkiej konstrukcji nie będą wskazane, gdy wybieramy się na pieszą wędrówkę, a o konstrukcji zbyt lekkiej, gdy zamierzamy biwakować w chłodniejszym lub deszczowym okresie roku. Poza tym skomplikowana konstrukcja może utrudnić rozkładanie namiotu, zwłaszcza gdy robimy to w pojedynkę. Jaki zatem namiot będzie najlepszy na biwak?

Wielkość namiotu

Rozmiar namiotu turystycznego powinien uwzględniać ilość osób, jaka będzie w nim nocować. Jeśli podróżujemy w pojedynkę i chcemy do minimum obniżyć ciężar niesionego na własnych plecach ekwipunku, najlepszym wyborem będzie lekka jedynka. W praktyce, w zdecydowanej większości przypadków lepiej wybrać nieco cięższą dwójkę, która pozwoli wygodnie usiąść we wnętrzu namiotu, ukryć w nim plecak czy przygotować jedzenie. Gdy podróżujemy w dwójkę, wybieramy namiot dwuosobowy lub trzyosobowy, co zapewni nam większy komfort wypoczynku. Ogólnie zawsze warto wybierać namiot o jeden rozmiar większy niż liczba osób, która będzie w nim nocować. Dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń, poprawiając w ten sposób warunki, w jakich będziemy wypoczywać. Różnej wielkości namioty znajdziesz np. w sklepie Milworld.pl.

namioty turystyczneWaga namiotu

To kluczowy element, gdy podróżujemy pieszo lub na rowerze. Dodatkowe kilogramy mogą być nie lada obciążeniem dla organizmu, dlatego ciężar namiotu nie powinien być zbyt duży. Z drugiej strony, namiot turystyczny musi odpowiadać potrzebom miejsca i czasu, w którym zamierzamy biwakować. Biwakując latem, możemy wybrać namiot o stosunkowo lekkiej konstrukcji. Jeśli jednak zamierzamy biwakować w chłodniejszych i bardziej mokrych okresach roku, potrzebny będzie nam namiot wyposażony w solidniejszy tropik i dobrze izolowaną podłogę, co bez wątpienia przełoży się na jego większą wagę. Zasadniczo można stwierdzić, że im namioty turystyczne są lżejsze, tym lepiej dla osób, które zamierzają z nich korzystać.

Typ namiotu

Jeśli nie zamierzasz nocować w górach, przy skrajnie niskich temperaturach powietrza, przy silnym wietrze i przy intensywnych opadach deszczu lub śniegu, namioty turystyczne będą najlepszą opcją zakupową. Są to lekkie i proste konstrukcje, które niezbyt dobrze chronią przez zimnem czy wilgocią, ale zapewniają wystarczające schronienie podczas letnich biwaków nad jeziorem, w lesie lub nad morzem.