Każdy, kto miał choćby przez kilka dni styczność z małymi dziećmi, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak kłopotliwe bywa ułożenie do snu takiego brzdąca. Stanowi to poważny problem zwłaszcza dla młodych rodziców, którzy często w muszą wstawać do płaczącego malucha. Kluczem do zdrowego snu jest kilka kwestii, o które należy zadbać, aby zarówno dziecko, jak i rodzice spokojnie spędzili noc. W każdej z nich najważniejsza jest stanowczość i systematyczność, tylko regularne ich stosowanie odniesie sukces.

Właściwe żywienie

Najważniejszą kwestią jest odpowiednia dieta, to ona wpływa na większość problemów nocnych malucha związanych z bolącym brzuszkiem. Należy pilnować, aby ostatni posiłek każdego dnia był lekkostrawny i niezbyt obfity. Aby osiągnąć zdrowy sen, trzeba przestrzegać także pory jego podania, nie należy dopuszczać, aby dziecko jadło przed samym snem. W porze wieczornej nie wolno dopuszczać na żadne podjadanie ani ulegać próbom wymuszenia ulubionej przekąski. Najważniejsza jest stanowczość i systematyczność, dziecko musi zrozumieć, że to stałe zasady, od których nie ma żadnego odstępstwa. Ich wprowadzenie sprawi także, że rano znacznie chętniej będzie siadało do śniadania i nie trzeba będzie wmuszać w nie pierwszego posiłku.

zdrowy senOdpowiednie przygotowanie

Na zdrowy sen nie mniej istotne znaczenie od jedzenia ma kwestia właściwego przygotowania maluszka do snu. Trudno oczekiwać, aby dziecko, które kilka minut temu było zajęte jakąś intensywną czynnością, w krótkiej chwili całkowicie się uspokoiło i bezproblemowo ułożyło do snu. Odpowiednio wcześniej należy wyciszyć malucha i przygotować do tego, że za kilka chwil się położy. W przypadku nieco starszych dzieci nie powinno się akceptować oglądania telewizji czy korzystania z innych urządzeń elektronicznych tuż przed pójściem do łóżka. Dobrą metodą na zdrowy sen jest opracowanie pewnego rytuały, który zawsze będzie towarzyszył zasypianiu. Nie musi to być nic szczególnego, ma jedynie pełnić funkcję wyraźnego sygnały dla malucha. Może to być włączenie delikatnej melodyjki i ułożenie w pobliżu konkretnej maskotki. Dla trochę starszych dzieci dobrym pomysłem jest wciągnięcie ich do pomocy w przygotowaniu łóżka. Odpowiednia systematyczność w tych działaniach sprawi, że już po krótkim czasie będą jednoznacznym komunikatem dla malucha i zapewnią mu zdrowy sen.

A co jeśli to nie pomoże?

W przypadku dalszych kłopotów z zasypianiem warto wesprzeć się nieinwazyjnymi środkami takimi jak melatonina, która dzięki swojemu działaniu bywa nazywana hormonem snu. Jej niedobór odpowiada za wiele negatywnych czynników, a w skrajnych przypadkach staje się nawet przyczyną rozmaitych chorób. Melatonina pozytywnie wpływa też na jakość odpoczynku i sprawia, że maluch po obudzeniu może mieć więcej energii.