Zakładając firmę, przedsiębiorca musi wybrać najbardziej korzystną dla niego formę opodatkowania. Ten wybór determinuje kolejne sprawy związane z prowadzeniem bieżących rozliczeń podatkowych z fiskusem. Samodzielne prowadzenie rachunków firmy, zwłaszcza dla kogoś, kto stawia swoje pierwsze kroki w biznesie, może być nie lada wyzwaniem. Dlatego wielu młodych przedsiębiorców szuka w tym zakresie profesjonalnej pomocy. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług tradycyjnego, stacjonarnego biura rachunkowego. Drugą opcją jest prowadzenie samodzielnych rozliczeń przy pomocy specjalistycznego oprogramowania księgowego. Trzecią opcją jest e księgowość, czyli wykupienie abonamentu na usługi księgowe w jednym z wielu internetowych biur rachunkowych działających online. Pojawia się zatem pytanie, kiedy skorzystać z opcji numer jeden, a kiedy postawić na księgowość internetową?

Zalety i wady księgowości typu tradycyjnego

e księgowość

Mała firma nie ma środków na zatrudnienie własnego księgowego, dlatego większość małych przedsiębiorców korzysta z usług biur rachunkowych. Biura rachunkowe typu tradycyjnego przejmują całość spraw związanych z prowadzeniem rachunków firmy. Na przedsiębiorcy pozostaje jedynie obowiązek dostarczenia dokumentów finansowych do biura i trzymanie się terminów płatności względem fiskusa czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość bezpośredniego kontaktu z księgowym i mniejsze ryzyko popełnienia błędu w rozliczeniach. Wadą jest koszt usługi, konieczność dowożenia dokumentów do biura czy brak możliwości stałego wglądu w rachunki firmy.

Zalety i wady księgowości internetowej

W przypadku księgowości internetowej do czynienia mamy z dwoma różnymi rozwiązaniami. Pierwszym rozwiązaniem jest program księgowy, drugim rozwiązaniem jest internetowe biuro rachunkowe. Przedsiębiorca decydujący się na skorzystanie z programu księgowego, automatycznie decyduje się na samodzielne rozliczanie podatków firmy. Taka opcja to duża oszczędność, ale i pełna odpowiedzialność za ewentualne błędy. Samodzielne prowadzenie księgowości to także konieczność zarezerwowania sporej ilości czasu na bieżące rozliczenia. Druga opcja to e księgowość, czyli skorzystanie z usług internetowego biura rachunkowego. W tym przypadku przedsiębiorca płaci miesięczny abonament, ale całością rachunków firmy zajmuje się biuro rachunkowe. W odróżnieniu od biura tradycyjnego, biura online nie musimy jednak odwiedzać osobiście. E księgowość to spora oszczędność czasu i wysoki poziom bezpieczeństwa, jeśli chodzi o poprawność rozliczeń finansowych firmy.