Podczas prac na działce lub w ogrodzie często zachodzi potrzeba zdobycia sporych ilości drewna. Pniaki przydają się na opał lub na ognisko. Używanie do ich pozyskania siekiery jest czasochłonne i wymaga sporej siły, a porąbanie w ten sposób twardszych kawałków drewna w ogóle może nie być możliwe. Łuparka do drewna jest urządzeniem, dzięki któremu pozyskiwanie równych pniaków na opał stanie się znacznie szybsze i łatwiejsze. Jakie są rodzaje tej maszyny? Czym należy się kierować podczas wyboru odpowiedniego modelu?

Jakie łuparki do drewna można spotkać na rynku?

W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje łuparek, które różnią się między sobą budową i sposobem zasilania. Wybór któregoś z nich powinien być warunkowany przez cele, do jakich maszyna zostanie przeznaczona.

  • Łuparki spalinowe - są wydajne i wytrzymałe, ale niestety przypłacają to dość głośną pracą. Jak wszystkie urządzenia napędzane silnikiem spalinowym, od czasu do czasu wymagają przeprowadzenia przeglądu i drobnych prac konserwacyjnych. Idealnie sprawdzają się w sytuacjach, w których trzeba rozłupać duże ilości drewna opałowego.
     
  • Łuparki elektryczne – ich możliwości są zazwyczaj nieco mniejsze niż w przypadku spalinowych odpowiedników. Do ich zasilania używa się napięcia 400 V lub 230 V.
     
  • Łuparki hydrauliczne – te urządzenia mają największą moc wśród wszystkich łuparek do drewna. Bez problemu radzą sobie nawet z najtwardszymi pniakami. Minusem jest fakt, że gdy taka łuparka do drewna się zepsuje, naprawa często bywa niemożliwa lub nieopłacalna.

Czym się kierować kupując łuparkę do drewna?

Łuparka do drewna - sojusznik w pracy na działceNajważniejszym parametrem każdej łuparki do drewna jest jej siła nacisku. To właśnie od niej zależy, z jakimi rodzajami drewna dana maszyna może sobie poradzić. Słaba łuparka do drewna da sobie radę z brzozą lub topolą, ale z dębem może już mieć spory problem. To samo tyczy się drewna z dużą ilością sęków.

Oprócz tego ważną kwestię stanowi także wielkość kłód, jakie można uzyskać dzięki danej łuparce do drewna. Ma ona znaczenie szczególnie w przypadku pozyskiwania surowca na opał, bo zbyt duże kawałki mogą zadusić ogień lub zwyczajnie nie zmieścić się do pieca. W takich sytuacjach konieczne jest niestety wykonywanie dodatkowej pracy siekierą.

Ostatnią kluczową, ale niestety często pomijaną przez kupujących sprawą jest waga maszyny. Powinna być ona dostosowana przede wszystkim do siły użytkownika. Nie ma nic gorszego niż łuparka do drewna, której nie można łatwo przemieścić. To, ile waży urządzenie, zależne jest w dużej mierze od jego mocy i wydajności. Waga najmocniejszych łuparek spalinowych może wynosić nawet nieco ponad 200 kg, a niektóre urządzenia elektryczne ważą tylko 40 kg.