Mydła naturalne – hit czy kit?

Współcześnie wiele osób stawia przede wszystkim na takie rozwiązania, które wiążą się głównie z naturalnym podejściem do życia. O ile kilkanaście lat temu brana pod uwagę była głównie skuteczność kosmetyków i środków higienicznych, dziś patrzymy też, jak wpływają one na nasze ciało. Czy zatem mydła naturalne są warte uwagi, czy może raczej to tylko chwyt związanych z ekologią?

Mydło naturalne, według jego zwolenników, ma zastępować wszystkie środki do pielęgnacji ciała związane z jego myciem. Co więcej, ma również pozytywnie wpływać na skórę, usuwać zanieczyszczenia i nawilżać. A najlepsze jest to, że… faktycznie tak się dzieje!

Naturalne, czyli jakie?

Na początku warto zastanowić się nad tym, czym właściwie są mydła naturalne, tak zachwalane przez wiele osób. Są to bowiem środki do pielęgnacji całego ciała – w tym rąk, twarzy, a nawet włosów! – oparte na naturalnych tłuszczach. Zazwyczaj będą to tłuszcze roślinne, np. olej kokosowy czy oliwa z oliwek, choć niekiedy można trafić na tłuszcze zwierzęce; w tym ostatnim przypadku nie ma mowy o wegetariańskim charakterze mydła. Do mydła naturalnego dodawane są delikatne substancje czyszczące, które działają o wiele subtelniej niż w środkach dostępnych w sklepach czy aptekach. Na końcu dodaje się również olejki, które mają nadawać przyjemny aromat i dodawać konkretnych właściwości mydłu.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim z uwagi na brak konserwantów i środków chemicznych. Mydła naturalne to jedyne substancje myjące, które można polecić osobom ze skórą wrażliwą, skłonną do alergii czy po prostu problematyczną. Zróżnicowanie mydeł pozwala dobrać taką mieszankę, która nie będzie uczulała konkretnej osoby (chodzi głównie o obecne w mydle olejki eteryczne). Co więcej, jednym mydłem możemy umyć praktycznie całe ciało. Naturalne tłuszcze sprawiają, że ze skóry zmywany jest tylko brud, a nie płaszcz lipidowy, dzięki czemu mydło takie nie wysusza skóry tak jak przemysłowe. Jest zatem rozwiązaniem najzdrowszym dla skóry, a przy okazji niezwykle przyjemnym i na dłużej pozwalającym cieszyć się młodym wyglądem.