Pamięć ram w komputerze jest tzw. pamięcią o swobodnym dostępie, czyli podstawowym rodzajem w świecie cyfrowych urządzeń. Nazwa sugeruje, że można tak nazwać dowolną pamięć, która ma dostęp do dowolnej komórki pamięci. W rami-e przechowywane są programy, które w danym momencie są uruchomione. Tutaj znajdują się wyniki pracy wszystkich otwartych aplikacji. Im większy ram, tym więcej możemy jednocześnie uruchomić programów, bez strat w szybkości działania komputera. Wyniki pracy, które wymagają trwałego zapisania muszą znaleźć się na innym nośniku danych.

Co warto wiedzieć?

pamięć RAM ddr2Pamięć ram dzieli się na statyczną oraz dynamiczną, które z kolei dzielą się na kolejne typy, jak pamieć ram ddr2, pamięć ddr3, ddr4 etc. Jeżeli planujemy rozbudować swój komputer, musimy zadbać o to, aby zainstalować kompatybilną pamięć. Założenie pamięci, która nie pasuje jest praktycznie niemożliwe, dlatego przed zakupem musimy upewnić się, że dany model pasuje do naszego urządzenia. Warto też wspomnieć, że kości do komputerów stacjonarnych różnią się od tych, które są stosowane w przypadku laptopów.

Różnice

Różnica pomiędzy modelami pamięci jest widoczna już na pierwszy rzut oka. Ram desktopowa ma postać długich kości określanych jako dimm. Moduły przeznaczone do notebooków określane są jako so-dimm i są znacznie mniejsze. Kolejne istotne różnice wynikają już z samego rodzaju pamięci. W starszych modelach znajdziemy pamięć ram ddr2. Jednak przez ostatnie lata zdecydowany prym wiodły kości ddr3, które różnią się między sobą napięciem oraz częstotliwością pracy.

Pamięć ram ddr2, ddr3 oraz ddr4 są tak różne, że nie da się użyć niewłaściwej kości. Jeśli chodzi o sloty, większość desktopów jest wyposażona w cztery gniazda, do których można podpiąć pamięć ram. Mniej zaawansowane modele będą wyposażone w mniejszą ilość gniazdek, natomiast sprzęt bardziej zaawansowany z pewnością będzie posiadał ich większą liczbę. W przypadku notebooków standardem są dwa gniazda, a mocniejsze modele mogą mieć nawet po cztery sloty na pamięć ram. Najbardziej problematycznymi urządzeniami w kontekście rozbudowy są ultrabooki. Jest to spowdowane tym, że w wielu modelach mamy do dyspozycji zaledwie jedno gniazdo. Bywa również tak, że całość pamięci lub jej część jest na stałe przymocowana (a właściwie przylutowana) do płyty głównej. To niestety odbiera szansę na jakąkolwiek ingerencję i możliwość rozszerzenia pamięci. Zanim przystąpimy do rozbudowywania naszego komputera, koniecznie musimy zapoznać się ze specyfikacją od producenta i sprawdzić, jakie są dostępne opcje rozszerzenia pamięci.