Chcąc kupić polisę OC dla posiadanego auta praktycznie każdy właściciel posiada pewne pytania i wątpliwości. Dość często dotyczą one zniżek, a także tego czy wiek oraz długość posiadanego prawa jazdy mają jakikolwiek wpływ na wysokość ceny polisy. Przyjrzyjmy się zatem całemu tematowi z bliska w poniższym tekście.

Czym jest właściwie polisa OC?

przebita oponaPolisa OC to nic innego jak ubezpieczenie komunikacyjne, które ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa finansowego wszystkim posiadaczom pojazdów. Dokładniej dotyczy ono odpowiedzialności cywilnej, a to oznacza, że w przypadku spowodowania wypadku osoba poszkodowana może otrzymać pełną kwotę na cel usunięcia szkód z ubezpieczenia sprawcy. Wybór polisy OC nie zawsze jest taki prosty, gdyż istnieje przecież tak wiele firm oferujących ubezpieczenia. Szczególnie trudne wydaje się to być w przypadku osób starszych, a także tych, które już wiele lat posiadają prawo jazdy. Czy obowiązują wtedy jakieś zniżki? Otóż w pewnym sensie tak. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje bardzo korzystne zniżki dla osób, które posiadają pewien staż w prowadzeniu aut. Im dłużej posiadamy prawo jazdy tym na większą zniżkę możemy liczyć. Dodatkowo spotkać można się także z możliwością obniżenia ceny w przypadku posiadania kolejnego samochodu. Co raz więcej firm oferuje również specjalne zniżki wiekowe, które skierowane są do seniorów. W ich przypadku spotkać można się z dużymi upustami w przypadku polis OC dla osób starszych.

Jakie są kary w przypadku jej niewykupienia?

Każda polisa OC musi być odnawiania co roku, a posiadanie ważnego OC jest obowiązkowe. W innym przypadku należy zapłacić wysoką karę. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba współpracować ciągle z tą samą firmą ubezpieczeniową. Zazwyczaj jest to jednak korzystne, gdyż wieloletni staż w tej samej firmie pozwala znacznie obniżyć koszt samego ubezpieczenia i składek. Jednak, że możliwe jest także skorzystanie z usług innej firmy nawet po wielu latach. Wystarczy po prostu rozwiązać umowę z daną firmą jeszcze przed końcem polisy OC, a następnie nawiązać nową umowę z bardziej interesującą firmą.

  Artykuł powstał we współpracy z http://pzuagent.pl/polisa.html