Idąc na koncert do opery, czy słuchając muzyki klasycznej uwrażliwiamy się na dźwięki wydawane z poszczególnych instrumentów muzycznych. Uzdolnieni młodzi ludzie, którzy dopiero co rozwijają swoją karierę muzyczną, na samym początku wybierają różnego rodzaju sprzęty. Dzięki temu mogą się wykazać oraz sprawdzić, jaki instrument najbardziej im sprzyja.

Ze względu na efekt i mistrzostwo, wielu ludzi decyduje się na grę na fortepianie. Ten niezwykły instrument muzyczny potrafi wiele, choć prawdziwa nauka gry na nim, zajmuje nieraz całe życie. Warto dowiedzieć się czegoś o instrumencie, na którym grało wiele znanych oraz cenionych mistrzów muzyki.

Kilka słów o fortepianie

  fortepian  

Jest to strunowy, młoteczkowy oraz klawiszowy instrument muzyczny, który zaliczany jest do rodziny cytr. Obecnie produkowane instrumenty posiadają skalę A2, najlepsze, koncertowe modele od F2, natomiast instrumenty z XIX wieku od C1 do C5. Składają się na to aż osiemdziesiąt osiem klawiszy, czyli tyle samo dźwięków. Fortepian posiada struny, które rozpięte są na wykonanej ze stali ramie. Tam są uderzane młoteczkami obciągniętymi filcem. Każde naciśniecie klawiszy, powoduje uderzenie wspomnianego młoteczka w strunę, co wywołuje charakterystyczny dla każdego klawisza dźwięk. Zaraz po uderzeniu o strunę, młoteczek odbija się i albo zatrzymuje się wyżej albo niżej, to wszystko zależy od siły uderzenia o klawisz. Dzięki temu możliwa jest szybka repetycja, czyli parokrotne uderzenie tego samego dźwięku w bardzo szybkim tempie. Jest to bardzo ważny element, ponieważ odróżnia fortepian od innych instrumentów klawiszowych, które nie posiadają tej funkcji.

Historia

 

Pierwszy raz instrument ten wspominany jest już w XVI wieku, a dokładniej w tysiąc pięćset dziewięćdziesiątym ósmym roku. Twórcą pierwszego fortepiany był Bartolomeo Cristofori. Najstarszy model tego niezwykłego sprzętu muzycznego, który zachowany jest do dziś pochodzi z roku tysiąc siedemset dwudziestego. Pierwszy twórca tego instrumentu – Cristofori, wyprodukował zaledwie około dwudziestu takich modeli. Początkowo fortepian nie cieszył się tak dużym zainteresowanie, jak obecnie. Przemiany, jakie dokonały się w procesie produkcji tego instrumentu zapoczątkował Ludwig van Beethoven. To choroba twórcy oraz jego postępująca głuchota zmuszały go do zamawiania coraz to głośniejszych instrumentów. To właśnie dzięki temu współcześnie znany fortepian tak bardzo różni się od swojego pierwowzoru. Mimo tego, że nauka gry na nim zdaje się być trudna i mozolna, to muzyka z niego płynąca zachwyca miliony ludzi na świecie.

Dziś instrumenty te są spotykane w coraz większej liczbie domostw, ponieważ młodzi rodzice zachęcają swoje pociechy do nauki i gry na tym instrumencie. Jeżeli i Wy widzicie swoje pociechy w takiej roli, może warto zainwestować w fortepian. Ofertę tych instrumentów muzycznych można przejrzeć na stronie: http://riff.net.pl/191-fortepiany