Gitara to instrument muzyczny znany na całym świecie. Pierwsze początki jej istnienia zanotowano setki lat temu na Płw. Iberyjskim, czyli w obecnej Hiszpanii. Początkowo był to 4-strunowy instrument, ale z biegiem lat powstały różne odmiany tego produktu. Obecnie nie wyobrażamy sobie zespołu rockowego, jazzowego, popowego, a nawet orkiestry bez tego uniwersalnego instrumentu. Gitara wydobywa wspaniałe dźwięki, które miłośnikom każdego rodzaju muzyki są jedyne i niepowtarzalne.

Rodzaje gitar

W dzisiejszych czasach ten znany wszystkim instrument muzyczny możemy podzielić na dwie kategorie. Gitary elektryczne i akustyczne. Te pierwsze do odpowiedniego ich słuchania potrzebują wzmacniaczy, które w czasie grania dostają źródło dżwięku za pomocą przetworników umieszczonych pod strunami gitary. Wydobywający się dżwięk może być wtedy bardzo głośny. Są to gitary elektryczne, gitary basowe, elektroklasyczne. Gitara elektryczna ma najczęściej 6 strun, a basowa ma w standardzie 4 struny. Mistrzem gry na gitarze elektrycznej był np. nieżyjący już Jimi Hendrix, czy Eric Clapton. W standardowym zespole rockowym zawsze znajduje się oprócz perkusji i wokalu, gitara elektryczna i gitara basowa. To instrument, który podbił świat w XX wieku i choć obecnie jest często zastępowany przez sample, nadal jest najczęściej wykorzystywanym instrumentem na naszym globie. Gitary klasyczneGitary akustyczne to też bardzo popularne instrumenty. Dzielą się na akustyczne, barokowe i gitary klasyczne. W tych produktach nie potrzebujemy żadnego wzmacniacza do usłyszenia odpowiedniego dźwięku. Muzyka jest wzmacniana za pomocą pudła rezonansowego. Tego typu gitary są zazwyczaj sześciostrunowe, chociaż występują też i siedmiostrunowe, dziesięciostrunowe i dwunastrostrunowe. Można je zakupić m.in. na stronie: https://www.gitaraibas.pl/gitary-klasyczne. Np. gitary klasyczne, były kiedyś nazywane gitarami hiszpańskimi, a obecnie nazywane są również gitarami romantycznymi. Obecnie gitarę klasyczną wykorzystuje się przede wszystkim w muzyce poważnej. Wydobywający się dźwięk jest nostalgiczny, a muzyk na niej grający zazwyczaj znajduje się w pozycji siedzącej. Gra palcami, ale co ciekawe wykorzystuje również do tego celu paznokcie. Taka gitara ma struny nylonowe, które wyparły struny jelitowe. Aby bardzo dobrze grać na tego typu instrumencie należy ćwiczyć latami. Znanym muzykiem, który spopularyzował ten instrument był hiszpański gitarzysta Paco de Lucena.

Naprawa gitar

Naprawą zarówno gitar elektrycznych, gitar klasycznych, akustycznych zajmuje się lutnik. Jest to do tej pory bardzo ceniony zawód, którym pałają się osoby muzykalne, nie rzadko byli artyści i instrumentaliści.