Są różne poglądy na temat przekłuwania uszu dzieciom. Nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych. Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny i różnie dziecko może zareagować. O czym jednak warto pamiętać, na co zwrócić szczególną uwagę? Czy rzeczywiście jest to niebezpieczne dla dziecka ze względów rozwojowych? Kiedy najlepiej zdecydować się na zabieg?

Kiedy się zdecydować na przekłuwanie uszu?

Kolczyki dla dzieci

Oczywiście zawsze jest to decyzja która należy do rodziców. Są różne szkoły. Jedni decydują się na przekłuwanie uszu już u zaledwie kilkumiesięcznych dzieci. Inni odkładają tę decyzję do symbolicznej daty Pierwszej Komunii Świętej, która przy okazji jest świetnym momentem na podarowanie dziewczynce jej pierwszych kolczyków. Zdecydowana większość rodziców jednak decyduje się na zaczekanie, aż ich dziecko samo zacznie interesować się tematem. Przychodzi taki wiek, kiedy dziewczynka sama zaczyna przeglądać kolczyki dla dzieci i stwierdza, że takie chce i że to jest ten moment.

Gdzie przekłuwać uszy?

Zazwyczaj taki zabieg wykonuje się w salonie kosmetycznym za pomocą specjalnego pistoletu do przekłuwania. Przed zabiegiem dziewczynka może sama zadecydować jakie wzory jej się podobają, przeglądając specjalną wystawę, gdzie umieszczone są tylko kolczyki dla dzieci. Warto wcześniej z dzieckiem porozmawiać i uprzedzić, że taki zabieg może zaboleć. Nie bardzo, ale jednak. Takie przygotowanie małej księżniczki pomoże jej się oswoić z sytuacją i zmniejszy stres.

Jaki materiał wybrać?

Zaraz po przekłuciu uszu w komplecie, który otrzymujemy od kosmetyczki kolczyki dla dzieci wykonywane są ze stali chirurgicznej. Taką parę powinno się nosić bez ściągania przez 6 tygodni. Potem swobodnie możemy zastąpić je innymi. Jednak w przypadku kolczyków dla dzieci najlepiej wybrać te wykonane ze złota. Jest to kruszec, który również ma właściwości przyspieszające gojenie ran i przy okazji zminimalizujemy ryzyko alergii na metale, ponieważ uczulenie na złoto jest bardzo rzadkie. Dobrze jest najpierw poczytać oferty sklepów internetowych, np. https://www.filigree.pl/pol_m_Bizuteria-dla-dzieci_Kolczyki-dla-dzieci-173.html, bo można wtedy dokonać wyboru na spokojnie w domu. Podsumowując, kolczyki dla dzieci to bardzo szeroki temat. Decyzję na ten temat powinni podejmować indywidualnie rodzice, w końcu to oni najlepiej znają swoje dziecko. Nie warto na nikogo naciskać, ani atakować za jego wybory. Wybierając kolczyki dla dzieci powinno się zwrócić szczególną uwagę na to z jakiego materiału są wykonane. Warto również przeprowadzić dokładny reserch wśród salonów kosmetycznych, zanim wybierzemy ten, w którym będziemy wykonywać zabieg przekłuwania. Kosmetyczka powinna posiadać certyfikat ukończenia odpowiednich kursów, a kolczyki dla dzieci, które salon oferuje powinny mieć wszystkie niezbędne atesty.