W sezonie jesienno zimowym słońce raczy nas swoimi promieniami przez zaledwie kilka godzin dziennie. Już od godziny piętnastej jesteśmy zmuszeni włączać światło, aby wykonywać codzienne czynności. Do spożywania posiłków, czy spotkań towarzyskich nie potrzebujemy mocnego oświetlenia - wystarczą lampy stołowe ustawione na stoliczku kawowym lub półkach. Problem pojawia się, gdy chcemy dłużej poczytać ulubioną książkę, czy czasopismo. W tym celu powinniśmy stworzyć sobie kącik do czytania, który będzie zapewniał odpowiednie światło i wygodę. Jak urządzić takie miejsce?

Przytulny kącik

lampy stołowe

Miejsce, w którym będziemy czytać powinno być wygodne, a także musi budować pewną atmosferę intymności. Jednak najważniejszym elementem jest oczywiście dobre oświetlenie - nie tylko ze względu na oczy, ale również na tworzenie odpowiedniego klimatu. Taki efekt dają lampy stołowe o ciepłym źródle światła. Nie jest istotne, jakie miejsce wybierzemy w tym celu - może to być antresola, wydzielona przestrzeń w salonie lub sypialni. Ważne jest, aby była to przestrzeń zapewniająca ciszę i prywatność, do której reszta domowników nie zagląda (a zatem jest oddalona od szlaków komunikacyjnych). Warto wykorzystać jeden z wolnych kątów w pokoju, w miarę możliwości przy jasnym oknie - dzięki temu mamy szansę złapać choć trochę naturalnego światła. Jeżeli w pomieszczeniu jest wystarczająco dużo miejsca, możemy wydzielić kącik za pomocą parawanu lub małego regału. Na regale postawmy lampy stołowe, które doświetlą tę część pokoju, a jednocześnie dadzą przyjemny blask reszcie wnętrza. Znajdziesz je choćby na https://podsufitem.pl/pol_m_oswietlenie-wewnetrzne_lampy-stolowe-1668.html. W ten sposób utworzymy swój azyl, w którym nic nie będzie nas rozpraszać i przeszkadzać w relaksie.

Miejsce na drobiazgi

W naszym czytelniczym kąciku nie może zabraknąć małego stolika, na który będziemy odkładać książkę, czasopismo lub coś do picia. Jeżeli nie mamy miejsca na regał, na którym zwykle przechowuje się zbiór książek, możemy zaaranżować miejsce przy oknie i wykorzystać w tym celu np. parapet lub przestrzeń pod nim (mocując pod parapetem półeczki).

Fotel

Pozycja, w której czytamy ma ogromny wpływ na nasze zrowie, a także samopoczucie. Przebywanie przez dłuższy czas w jednej pozycji może być męczące, a przez to powodować bóle kręgosłupa i szyi. Sposobem na to jest zapewnienie sobie ergonomicznej i wygodnej pozycji w czasie czytania. Najlepszym rozwiązaniem jest specjalnie wyprofilowany fotel, który zapewnia plecom odpowiednią podporę. Możemy również zaopatrzyć się w podnóżek, dzięki któremu nasze nogi będą mogły odpocząć.