Współcześnie opcji do polepszenia swojej codziennej kondycji z każdym dniem jest coraz więcej. Większość pro-zdrowotnie nastawionych ludzi decyduje się zacząć od tradycyjnych form aktywności – najbardziej rozpowszechnionym jest jogging.

Poranne lub wieczorne „przebieżki” potrafią doskonale oczyścić umysł ze stresu oraz odświeżyć ciało uwalniając w organizmie dużą ilość endorfin. W rezultacie regularnych krótszych lub dłuższych biegów człowiek nie tylko wygląda lepiej, ale zwyczajnie lepiej się czuje. Biegi to forma aktywności, za której praktykowanie nasze ciało szybko się odwdzięczy. Koszty są niewielkie – dobrze dobrane buty i strój stanowią ekonomiczniejszą inwestycję niż comiesięczne karnety na siłownię.

Przebieranie nogami to nie wszystko

Chociaż jogging jest wyjątkowo popularną formą spędzania wolnego czasu oraz codziennych treningów to większość osób, które dopiero stawiają (coraz szybsze) pierwsze kroki w tej materii robią to zwyczajnie źle.

Nagłe zachłyśnięcie się nowością w większości przypadków naraża biegacza na poważne kontuzje. Najpowszechniejszymi z popełnianych błędów są między innymi:

- Brak pełnej rozgrzewki przed biegiem – wiele osób wychodzi z założenia, że mięśnie same się rozgrzeją po „pierwszym” kilometrze, dlatego nie ma potrzeby wykonywać ćwiczeń rozciągających przed biegiem. Jest to duży błąd. Naciągnięcia, skurcze lub poważne kontuzje w efekcie takich działań nie dadzą na siebie długo czekać. Rozgrzewka to fundament dla ćwiczeń oraz integralna część każdej techniki – dowolny trener personalny powie, że brak rozgrzewki przed ćwiczeniami jest najprostszą drogą nie do lepszego zdrowia, lecz zrobienia sobie krzywdy.

- Brak odpowiedniego obuwia – trampki nieważne jak wygodne zwyczajnie nie są obuwiem biegowym. Zakup odpowiedniej pary butów to punkt wyjścia dla każdego konsumenta planującego regularne biegi. Zainwestowanie w wysokiej jakości buty pozwoli nie tylko szybciej osiągnąć swoje założenia treningowe, ale przede wszystkim ustrzec się od różnorodnych kontuzji.

Powyżej przedstawione zostały zaledwie dwa najczęstsze błędy. Wybierając biegi, jako dopełnienie swojej codzienności warto popytać się wkoło osób, które mają już wyrobione trochę kilometrów i zasięgnąć ich porady.

Najlepszym wyjściem jest udanie się do fitness clubu oraz rozwianie wątpliwości z pomocą trenera. Porywanie się samemu na głębokie wody jest chybioną strategią, lepsze efekty przyjdą z czasem, ważnym jest by dzięki odpowiedniej technice oraz sprzętowi wydajnie przybyć drogę z punktu A do B (same chęci, chociaż ważne nie wystarczą).

Więcej cennych wskazówek znajdziesz we wpisie http://www.butomania.pl/Buty-sportowe-a-unikanie-kontuzji-news-pol-1485179626.html