Spodnie z wysokim stanem to od kilku sezonów prawdziwy hit. Skinny, szerokie, trzy czwarte, eleganckie, czy casualowe – w dzisiejszych trendach modowych napotkać można na różne wariacje, które idealnie komponują się z trampkami, czy butami na korku.

Trochę historii

Jak wiadomo, nie zawsze było wolno kobietom nosić spodnie. Koniec XIX wieku a potem dwudziestolecie międzywojenne przyniosło pierwsze ruchy na rzecz równouprawniania, również tego modowego. Na ulicach po raz pierwszy, na tak dużą skale, można było zobaczyć kobiety w strojach, jak dotąd zarezerwowanych dla mężczyzn. W Ameryce pierwszymi spodniami, jakie zostały zaprojektowane dla kobiet były jeansy wyprodukowane przez firmę Levi’s. To właśnie wtedy pojawiły się damskie spodnie z wysokim stanem, a rok 1934 okazał się przełomowy, bo ta sama firma stworzyła spodnie dla kobiet z myślą o modzie, a nie o ich użyteczności. Potem nastąpiła szybka ewolucja stylu, który trwa do dziś i powraca jedynie w zmienionej, odświeżonej formie. Największe ikony mody, kina i muzyki zaczęły nosić spodnie właśnie z wysokim stanem. Tę modową barierę przełamały Coco Chanel, Marlene Dietrich, Katharine Hepburn, kobiety te nie bały się nosić spodni i kreować tym samym styl. Lata 60-te przyniosły rewolucję mody i stylu życia. To między innymi ubrania z tamtych czasów są wyznacznikiem obecnych trendów modowych. Brigitte Bardot, Marilyn Monroe to ikony kina, które przyczyniły się do zmiany myślenia na temat mody. Kanony, które wyznaczały są aktualne do dziś. Lata 80-te i 90-te to kolejny powrót do spodni z wysokim stanem. Najnowsze trendy w modzie odnoszą się niejednokrotnie do tych czasów. Spodnie skinny, luźne, z dziurami i z wysokim stanem to hit tamtych lat, który jest aktualny do dziś.

Teraz

Współczesne spodnie z wysokim stanem to fuzja inspiracji modowych od początku aż do końca XX wieku. W teraźniejszych trendach można odnaleźć ducha sufrażystek, dandysek, czy pokonywania pierwszych barier modowych, jakich dokonywała między innymi Coco Chanel. Dziś kobieta nie boi się emanować modą tamtych czasów, a wręcz przypomina ich ducha i tym samym siłę kobiet, którą także pokazuje moda. Spodnie z wysokim stanem tworzone są dziś z różnych materiałów, a ich krój jest kultowy i nieprzemijalny. Wieści ze światowych wybiegów pokazują, że ta moda nie przeminie również w roku 2018, a nawet jeszcze bardziej będzie czerpać z utartych i uniwersalnych kanonów.