Po czym poznać dobrą szlifierkę?

Wybierając sprzęt do swojego przydomowego warsztatu, często kierujemy się głównie atrakcyjną ceną ze względu na ograniczony budżet. Jak wiemy tanie produkty, a w szczególności elektronarzędzia, bardzo często okazują się zawodne nie i nieefektywne. Z drugiej strony wydawanie fortuny na profesjonalne narzędzia z najwyższej półki również nie gwarantuje nam produktu bez wad. W końcu cena nie jest wiarygodnym wyznacznikiem jakości. Dziś podpowiemy wam, jak rozpoznać dobry sprzęt, w atrakcyjnej cenie na przykładzie szlifierki!

Co to jest szlifierka?

szlifierki festool

Mówiąc o narzędziach, szczególnie tych elektrycznych, zawsze musimy zacząć od podstaw. W końcu nie każdy majsterkowicz wie od razu wszystko. Czym więc jest bohaterka naszego dzisiejszego poradnika? Jest to tak naprawdę narzędzie wykończeniowe, służące do obróbki materiału, który był już poddany obróbce przez inne narzędzia. Zadaniem szlifierki jest nadanie powierzchni gładkości.

Rodzaje szlifierek

Skoro wiemy już, czym jest szlifierka warto powiedzieć sobie krótko o jej rodzajach, a jest ich całkiem sporo. Po pierwsze mamy szlifierki oscylacyjne służące do szybkiego szlifowania płaskich lub lekko zaokrąglonych powierzchni (najczęściej drewniane elementy). Dalej mamy szlifierki mimośrodowe, uniwersalne, ze względu na swój elastyczny talerz. Kolejna, szlifierka kątowa, czyli dobrze nam znana “kątówka” to świetne narzędzie nie tylko do szlifowania, ale i przecinania materiałów. Na samym końcu mamy szlifierki taśmowe, których głównym przeznaczeniem jest polerowanie rozległych płaskich powierzchni. Jej zaletą jest możliwość pracy z powierzchniami pokrytymi okleiną, a nawet lakierem.

Jak rozpoznać dobrą szlifierkę?

Znamy przeznaczenie i rodzaje szlifierek, czas powiedzieć sobie o tym, na co zwrócić uwagę szukając tej najlepszej. Tutaj pojawia się pierwszy zgrzyt, bo każdy rodzaj szlifierki charakteryzuje się pewnymi parametrami, dlatego nie da się wyznaczyć jednej, która sprawdziłaby się w każdej roli. Przykładowo w przypadku szlifierek oscylacyjnych i kątowych należy zwrócić uwagę głównie na wymiar stopy/ średnicę tarczy - im większa, tym szybciej wyszlifuje dużą powierzchnię i tym trudniej będzie nam precyzyjnie obrobić tą mniejszą. W szlifierkach mimośrodowych takich, jak szlifierki festool liczy się mimośrodowość i liczba oscylacji. Pierwszy parametr odpowiada za odchylenie ruchu stopy od punktu obrotu - im wyższe, tym urządzenie wydajniejsze. Drugi z parametrów odpowiada za liczbę oscylacji na minutę i podobnie jak poprzednio im ich więcej, tym lepiej. Dobrym przykładem szlifierki, która łączy w sobie wysoką mimośrodowość i liczbę oscylacji, są właśnie szlifierki festool. A na co patrzeć kupując szlifierkę taśmową? Najlepiej na prędkość przesuwu, bo im szybciej tego typu szlifierka pracuje, tym szlif dokładniejszy.