Sposób na kreatywny pokój dziecięcy

Dzieci mają zazwyczaj mnóstwo zabawek, które porozrzucane są po całym pokoju. Nawet w tak małej przestrzeni może panować rozgardiasz. Naucz swoje dziecko, że posiadanie porządku w pokoju może być rzeczą fajną i przyjemną. Dokonaj tego też przez barwne dodatki: kolorowe skrzynki i pojemniki, barwna pościel, namiot w indiańskim stylu, czy poduszki postacie.

Pokój dziecięcy – jaki powinien być?

Pokój dziecięcy nie musi być i nawet nie powinien być miejscem sterylnym i minimalistycznym. To właśnie w swoim pokoju dziecko spędza najwięcej czasu, bawi się w nim, uczy, odpoczywa. Spraw, aby był on przyjemny i przytulny. A nic tak nie buduje nastroju jak kolor, ładne dodatki, tekstylia takie jak dywan z ciekawym motywem, czy poduszki postacie. Pamiętaj, że kolor ma wpływ na rozwój emocjonalny dziecka, dlatego pokój ten nie powinien być nudny i szary. poduszki postaciePostaw na kolorowe ściany, dekoracyjne tapety, czy naklejki na ścianę z ulubionymi postaciami z bajek i kreskówek. Pokój dziecięcy powinien także być miejscem bezpiecznym, a więc powinno się w nim znaleźć umiarkowanie dużo rzeczy. Przepych w takiej przestrzeni nie jest wskazany, a wręcz wprowadza chaos. Pamiętaj więc o kartonach i pojemnikach, w których dziecko mogłoby trzymać swoje zabawki. Porozstawiane po kątach i półkach zabawki mogą rozpraszać.

Elementy, które powinny znaleźć się w pokoju dziecięcym

Dziecko uczy się przez zabawę i doświadczenie, dlatego nie ograniczaj jego kreatywności. Niech maluch ma w pokoju duże biurko, na którym będzie mógł uczyć się malować, konstruować, czy tworzyć. Świetnym rozwiązaniem jest także tablica kredowa, po której mógłby pisać. Taka tablica mogłaby stać się stałym elementem ściany. Pamiętaj także o regałach na książki i ciekawych pozycjach na nim, by dziecko miało dostęp do wiedzy zawartej na kartkach. Są specjalne książki dla dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać, ale z ich stron uczą się już za pomocą obrazków.

Rozwijaj wyobraźnię

Rozbudzaj także ciekawość i wyobraźnie dziecka przez tekstylia. Dywan z motywem drogi pozwoli na zabawy samochodami i kreatywne tworzenie wymyślonych miejsc i sytuacji. Poduszki postacie ze znanymi bohaterami posłużą nie tylko do wypoczynku, ale też do wesołej zabawy. Nawet własnoręcznie zrobiony namiot będzie swoista bazą i ostoją dla dziecka. Na te wszystkie elementy wcale nie trzeba dużych nakładów pieniędzy, gdyż edukujące i kreatywne wcale nie muszą być tylko zabawki ze sklepu, ale elementu wystroju pokoju, które w dziecku będą wzbudzały chęć do zabawy i tworzenia.