Marzenia powinny być celem, a zakup pierwszego wyposażenia i akcesoriów to droga do realizacji i spełnienia – pierwsze zakupy niezbędnych elementów, są jednak najtrudniejszą przeszkodą dla młodych artystów, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze sztuką. Malarze powinni zacząć od zakupu specjalistycznej sztalugi, która spełni wszystkie ich oczekiwania i pozwoli na uzewnętrznienie swoich uczuć lub przemyśleń na płótnie. Jak wybrać odpowiedni model, by być z niego w pełni zadowolonym?

Sztalugi – kupować, czy robić?

Odwiedzając sklep plastyczny lub malarski, można być zaskoczonym cenami gotowych produktów, które wielokrotnie przekraczają budżet młodego i przede wszystkim niecierpliwego artysty – to zupełnie normalne, że każdy chce od razu mieć pełne wyposażenie. Niestety, bywa ono naprawdę drogie. Jak mówi stare przysłowie “Potrzeba jest matką wynalazku”, więc wiele osób szuka samodzielnych możliwości wykonania takiej sztalugi. Czy jest to proste i opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia? Oczywiście to zależy, ponieważ wszystkie jest uzależnione od umiejętności manualnych i wykorzystanych materiałów. Jeśli ktoś jest dobrym malarze, nie znaczy wcale, że potrafi rzeźbić i tworzyć stabilne oraz satysfakcjonujące przedmioty z drewna! Sztaluga musi stać pewnie na ziemi, więc nie ma nawet mowy o niedoskonałościach i materiałach niskiej jakości, które mogą nie wytrzymać w czasie malowania obrazu – zniszczenie wielotygodniowej pracy, może być niezwykle bolesne dla artysty! Jednak jeśli ktoś posiada zdolnego stolarza wśród bliskich przyjaciół lub rodziny, warto znaleźć w sieci projekt i poprosić o wykonanie, jednak odliczając robociznę i materiały, oszczędności będą raczej niewielkie i będzie trzeba jeszcze czekać na gotowy produkt.

Skoro wybieramy zakup, to jak na nim zaoszczędzić?

Nie trzeba od razu kupować dużej sztalugi, na której istnieje możliwość tworzenia pełnowymiarowych obrazów – można wybrać model biurkowy, który pomieści płótno o rozmiarach A5. Są one nie tylko o wiele tańsze i lepiej dostępne, ale również będą satysfakcjonującym wyborem dla początkujących i niecierpliwych malarzy – w końcu niewielki obraz dużo szybciej zostanie ukończony, niż ma to miejsce w przypadku dużo większych rozmiarów, które wymagają większego nakładu pracy i czasu. W skrócie można powiedzieć, że lepiej postawić na jakość materiałów i wykonania sztalugi niż jej wielkość, gdyż wtedy będzie ona satysfakcjonującym wyborem, spełniającym oczekiwania osób rozpoczynających przygodę malarską.