Jakie buty na letnie wędrówki?

Zaledwie kilka dni temu ostatni dzwonek zasygnalizował dzieciom i młodzieży wakacje. Czas lata nastał, a wraz z nim rodzinne wyjazdy, wypady nad jezioro i wędrówki. Nie ma nic lepszego niż aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, a wspaniała pogoda, która obecnie nam dopisuje tylko do tego zachęca. Wybierając się na wędrówki warto zadbać o sprzęt, a w szczególności o buty, dlatego przygotowaliśmy dzisiaj dla Was poradnik, który objaśni wam, na co zwrócić uwagę wybierając buty trekkingowe?

Buty, które sprostają wyzwaniu

Jak nietrudno się domyśleć, podstawą aktywnego wypoczynku jest ruch. Nie każdy jednak stworzony jest do ćwiczeń, biegania, czy uprawiania sportu. Wiele ludzi zażywa aktywności w nieco lżejszej, bardziej rekreacyjnej formie. Nie oznacza to jednak, że marsze i wędrówki to bułka z masłem i każdy może bez żadnego przygotowania przebyć 5, czy nawet 10 km w terenie. Bez odpowiedniego doświadczenia i sprzętu nawet tak krótkie, jak na marsze dystanse mogą stanowić nielada wyzwanie. I jako, że doświadczenie przyjdzie z czasem, warto z początku skupić się na samym sprzęcie. Co jest najważniejszym elementem w wyposażeniu wędrowca? Oczywiście dobre buty, a w tym wypadku konkretne - buty trekkingowe.

Dobre buty trekkingowe?

buty trekkingowe męskieNiezależnie, czy przyjdzie nam kupować buty trekkingowe męskie, damskie, czy dla dzieci, będziemy musieli zwrócić przy zakupie uwagę na pewne kwestie. Przede wszystkim liczy się oczywiście jakość materiałów, z których wykonane jest obuwie, oraz sam sposób jego wykonania. Najtańsze obuwie, wykonane z byle gumy i wątpliwego materiału nie wchodzi w grę. Jeżeli zaoszczędzimy na obuwiu kupując modele nieznanych producentów, z niskiej jakości materiałów, sami prosimy się o kłopoty. Takie buty rozkleją się zapewne po kilku kilometrach marszu, lub w najlepszym przypadku przy pierwszym zamoczeniu buta.

Drugą kwestią jest oczywiście wygoda. Buty trekkingowe męskie, jak i pozostałe muszą zapewniać nam najwyższy możliwy komfort. Kilkugodzinne rajdy i wędrówki czy nawet kilku dniowe wypady na obozowanie zamienią się w koszmar jeżeli nasz but nie będzie zapewniał nam optymalnych warunków. Dobre buty trekkingowe powinny dobrze odprowadzać wilgoć i przepuszczać powietrze. Oprócz tego powinny zapewniać stopie solidne podparcie i dobrą amortyzację tak, aby nie nadwyrężyć jej podczas długiego i intensywnego marszu. Patrząc na te wszystkie czynniki, nie ma się co łudzić na to, że najtańsze buty wystarczą. Aby poradzić sobie w każdy terenie, potrzebujemy butów, które nie tylko za nami nadążą, ale i zapewnią nam niezbędne oparcie. Czasem warto odrobinę dołożyć, aby nie musieć wymieniać obuwia już po pierwszym, drugim użyciu.