Dla większości osób zegar spełnia nie tylko funkcję praktyczną, ale także dekoracyjną. W zależności od wielkości pomieszczenia zwykle zegar znajduje się w centralnym miejscu pomieszczenia. Warto więc zadbać nie tylko, żeby był funkcjonalny, ale także tak, aby komponował się z całym projektem mieszkania. Zanim więc zdecyduje się na zakup konkretnego modelu, warto poznać kilka uniwersalnych zasad dotyczących doboru zegarów.

Jak wybrać?

Najważniejszą Zegar ściennykwestią, jeśli chodzi o zegar ścienny, nie powinna być cena. Oczywiście ma ona dość spore znaczenie, jednak jeśli wybierze się najtańszy zegar ścienny, to trzeba liczyć się z tym, że może on wyglądać tylko ładnie na obrazkach, natomiast jego rzeczywiste wykonanie może być o wiele gorsze. Można spotkać się również, z tym że jakość elementów mechanicznych będzie pozostawiała sporo do życzenia. Warto więc zwrócić uwagę także na kilka innych elementów.

Elementy mające wpływ na wybór zegara

Rodzaj mechanizmu zegarowego - na rynku można znaleźć zegary, które wykonane są w stylu retro. Ich mechanizm zegarowy zbudowany jest przy wykorzystaniu zębatek i wahadła. Tego rodzaju ścienne doskonale zadowolą miłośników klasyki, jednak jeśli salon wykonany jest w stylu nowoczesnym, to z całą pewnością warto wybrać inny rodzaj mechanizmu. Na rynku można oczywiście znaleźć zegary kwarcowe, które wykonane są w stylu nowoczesnym. Alternatywą są zegary ścienne cyfrowe, które oferują o wiele więcej funkcji jak temperatura, wilgotność i wiele innych rzeczy.

Materiał - w większości przypadków będzie to najistotniejsza kwestia, o jaką trzeba zadbać, kupując zegar ścienny. Nie tylko musi on doskonale pasować do wnętrza, ale także być odpowiednio wykonany. W przypadku wnętrz klasycznych doskonale sprawdzą się zegary wykonane z drewna z dodatkami kamienia czy też innych materiałów. W przypadku wnętrz nowoczesnych sprawdzają się raczej zegary wykonane z metalu, ewentualnie drewniane w ciemnych kolorach. Surowy wygląd metalu sprawdzi się w przypadku minimalizmu. Kolor i wielkość - zegar ścienny nie może być ani zbyt mały, ani zbyt duży. Jeśli będzie on zbyt mały, to godzinę będzie można przeczytać tylko i wyłącznie z niewielkiej odległości. Dlatego też wielkość powinna być co najmniej średnia. Jeśli chodzi o kolor, to zwykle producenci decydują się na naturalny kolor, zwłaszcza jeśli zastosują drewno. Jednak oczywiście można znaleźć także zegary w innych kolorach.

Warto zwrócić także uwagę na styl, w jakim wykonany jest zegar ścienny. Jak widać, jeśli chce się kupić odpowiedni zegar, to sprawa wcale nie jest taka prosta. Trzeba przemyśleć bardzo wiele różnych rzeczy.