Urlop w egzotycznym kraju

Metal glass syringe isolated on whiteUrlop w egzotycznym kraju, odmiennej kulturze i nowym środowisku to nie tylko chwila wytchnienia od pracy, ale życiowa przygoda. Dalekie podróże dają możliwość przyjrzenia się z bliska innym zwyczajom, roślinności, sposobie życia, relacji międzyludzkich i kuchni. Ale orient to nie tylko świetna zabawa i odkrywanie świata na nowo. To także szereg problemów, z którymi przychodzi zmierzyć się turyście. Z niektórymi warto się uporać jeszcze przed wyjazdem.

Nowy kraj to nowe choroby, na które nie jesteśmy odporni, bądź nie szczepimy się z racji zerowego ryzyka zakażenia na "własnym podwórku". Egzotyka często też wiąże się z niskim standardem sanitarnym (w zależności który rejon wybierzemy) i słabym dostępem do środków medycznych. Kiedy już zdecydujemy się na tak daleką podróż, naszym obowiązkiem jest zaszczepienie się przeciwko kilku poważnym chorobom. Poniżej krótka lista tych, przed którymi warto się zabezpieczyć.

Dur brzuszny

To popularna choroba, charakterystyczna zwłaszcza dla Indii. Jest wywołana przez bakterię salmonelli. Zarazić można się tym drobnoustrojem przez skażoną wodę i brak higieny. Dlatego wyjeżdżając w miejsca o podwyższonym ryzyku występowania chorób zakaźnych trzeba pamiętać o częstym odkażaniu rąk (np. za pomocą chusteczek spirytusowych, albo płynu/żelu dezynfekującego). Istnieje szczepionka, która chroni pacjenta przez trzy lata od momentu jej podania. Zastrzyk jest domięśniowy, a co za tym idzie dość bolesny, jednak wystarczy tylko jedna dawka, aby zyskać całkowitą odporność. Zabieg należy wykonać około dwa miesiące przed wyjazdem (inaczej organizm nie zdąży wyprodukować odpowiednią ilość przeciwciał).

Żółta febra

Żółta gorączka występuje w Afryce i Ameryce południowej. Wywołuje ją wirus, który zostaje wprowadzony do ludzkiej krwi przez ukąszenie komara. Tak, jak w przypadku duru brzusznego i tutaj wystarczy tylko jedna dawka aby uodpornić się na tę ciężką chorobę. Warunkiem jest przyjęcie zastrzyku minimum dwa tygodnie przed wylotem. Przyjęta szczepionka zabezpiecza przed rozwojem infekcji aż na 10 lat.

Malaria

Nie istnieje szczepienie, które zabezpieczy turystę przed malarią. Tutaj pozostaje regularne przyjmowanie leku w formie tabletek. Kurację trzeba zacząć dwa tygodnie przed wyjazdem i kontynuować przez cały pobyt za granicą, aż do dwóch tygodni od momentu powrotu.